Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boje u Náhorního Karabachu nadále pokračují, zemřelo už přes 30 vojáků

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Jerevan - Na frontě u Náhorního Karabachu probíhají potyčky i dnes. Boje mezi arménskými a ázerbajžánskými vojáky si vyžádaly nejméně tři desítky mrtvých a podle posledních zpráv to nevypadá na brzké příměří. Arménie do oblasti přesouvá rakety, Turecko se postavilo na stranu Ázerbajdžánu.

Střety jsou označovány za nejvážnější od roku 1994, kdy bylo uzavřeno příměří ve válce o převážně Armény osídlenou oblast, která se za pomoci Arménie odtrhla od Ázerbájdžánu.

Ázerbájdžánská vojska podle karabašského ministerstva obrany v noci na dnešek pokračovala v "agresivních bojových akcích na jižním směru", s nasazením děl, raketometů a obrněné techniky. Obránci ale podnikají vše nezbytné k odražení útoků.

Naopak podle ázerbájdžánského ministerstva obrany byla dnešní noc "relativně klidná", jakkoli situace zůstává napjatá. "Arménská strana v noci ostřelovala řadu ázerbájdžánských obcí podél fronty. Mrtví nejsou," řekl agentuře TASS mluvčí ministerstva.

Zdroj: YouTube

Arménie podle nepotvrzených zpráv médií přesouvá do Náhorního Karabachu jako posily taktické rakety Točka-U, raketomety Smerč a obrněnou techniku. V samém Karabachu úřady údajně mobilizují dobrovolníky a připravují se na povolání záložníků do jednotek, i když současně ujišťují, že mají situaci pod kontrolou.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo ovládnutí několika strategických výšin a obcí v Náhorním Karabachu. Přiznalo ztrátu 12 vojáků, bitevního vrtulníku a tanku, ale Arméni prý přišli o stovku vojáků, 15 děl a šest tanků. Jerevan tato tvrzení odmítl jako dezinformaci. Podle arménského prezidenta v bojích bylo zabito 18 vojáků a dalších 35 utrpělo zranění.

Přestřelky pokračují nehledě na výzvy z Ruska, Spojených států, OBSE k ukončení palby. "Opačné stanovisko vyjádřilo Turecko, které vyjádřilo solidaritu a rozhodnou podporu Ázerbájdžánu," napsal ruský server Newsru.com.

Témata:  Ázerbájdžán Arménie Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 19:45

Donald Trump umí cestovat časem? Bizarní konspirační teorie je hitem internetu

Internetem podle webu NY Post kolují fascinující spekulace, podle kterých by prezident USA Donald Trump mohl ovládat tajemství cestování v čase. Tyto teorie podnítil nález sto let starých skic pruského umělce Charlese Dellschaua, který zemřel v roce 1923. Pozorovatelé naznačují, že kresby mohou obsahovat vodítka o tom, jak se prezident a jeho nejmladší syn Barron pohybují napříč dekádami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jürgen Habermas

V 96 letech zemřel Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějšch filozofů současnosti

Svět filozofie a společenských věd zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů naší doby. V sobotu zemřel ve věku 96 let Jürgen Habermas, muž, jehož myšlenky o komunikaci a racionalitě zásadně ovlivnily moderní vnímání společnosti. Podle oznámení jeho nakladatelství Suhrkamp skonal pokojně v bavorském Starnbergu nedaleko Mnichova.