Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny v polské vládě: Premiérka Szydlová chce vyměnit ministry

Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Foto: pis.org.pl

Varšava - Polská premiérka Beata Szydlová začíná být nespokojena s prací některých ministrů, chystá proto změny ve svém kabinetu. Mělo by k nim dojít příští týden.

Premiérka v dnešním rozhovoru s rozhlasovou stanicí Radio 1 uvedla, že nutné budou jak personální, tak systémové změny. Někteří ministři podle jejích slov "nepracovali, jak by měli". Poukázala přitom na to, že členové vlády měli při nástupu do funkcí za úkol přehodnotit fungování svých resortů.

Někteří na zefektivnění práce ministerstev podle ní skutečně zapracovali, jiní ale nikoli. "Někteří mají konzervativní přístup k činnosti svých ministerstev," konstatovala kriticky, aniž někoho z provinilých členů vlády jmenovala. Na druhé straně vyzdvihla práci ministryně rodiny, práce a sociální politiky Elžbiety Rafalské a ministra ve funkci předsedy stálého výboru ministerské rady Henryka Kowalczyka.

Premiérka už minulý týden ze svého kabinetu propustila ministra státního pokladu Dawida Jackiewicze, který podle ní již splnil úkol postupně ukončit činnost svého ministerstva. To by mělo být do konce roku zcela zrušeno.

Kromě toho na ni opozice tlačí, aby odvolala ministra obrany Antoniho Macierewicze, protože vyšlo najevo, že jeho náměstek - pětadvacetiletý Bartlomiej Misiewicz - byl členem dozorčích rad dvou státních společností, aniž k tomu měl patřičnou kvalifikaci.

Ve skutečnosti v Polsku tahá za mocenské nitky z pozadí předseda premiérčiny vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Analytici naznačují, že by jednoho dne mohla být vyměněna i Szydlová.

Témata:  Polsko Beata Szydlová

Související

Aktuálně se děje

8. června 2025 18:06

Dvořák věděl o Bitcoin aféře, naznačuje interní e-mailová komunikace z ministerstva

Interní e-mailová komunikace z ministerstva spravedlnosti naznačuje, že náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák byl informován o kontroverzní nabídce odsouzeného drogového dealera, který chtěl státu darovat část svých kryptoměn výměnou za navrácení hardwarové peněženky. Informace zazněla během nedělní televizní debaty na ČT, kde ji potvrdily jak místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová, tak i kandidátka na ministryni spravedlnosti Eva Decroix (ODS).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Ruská agrese sílí. Noční útok byl podle Ukrajinců největší za celou válku

Ruská armáda v noci na dnešek provedla rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, který podle ukrajinského letectva představuje dosud největší noční bombardování od začátku války v únoru 2022. Terčem útoků se staly především centrální a západní části Ukrajiny, tedy regiony, které byly dosud relativně ušetřeny pravidelných útoků. Tato eskalace vyvolala vážné obavy i v sousedních zemích — Polsko a další spojenci NATO v reakci na situaci okamžitě aktivovali své vzdušné síly.