Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo pošle do boje proti pašerákům ve Středozemním moři až 650 vojáků

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín – Do nové protiteroristické mise Severoatlantické aliance ve Středozemním moři se zapojí až 650 německých vojáků. Návrh vlády, který to umožní, dnes schválil Spolkový sněm.

Země NATO se na spuštění nové námořní bezpečnostní operace ve Středozemním moři dohodly na summitu aliance v červenci v Polsku. Cílem mise je mimo jiné zamezit aktivitám radikální skupiny Islámský stát (IS), včetně pašování lidí a zbraní.

Až 650 německých vojáků, jejichž počet se ve výjimečných a naléhavých případech může ještě zvýšit, může v alianční operaci s názvem Sea Guardian (Mořský strážce) působit do konce roku 2017. Spolková republika přitom nasadí jak lodě, tak letadla.

Návrh však neměl ve sněmu jednoznačnou podporu. Proti se postavila postkomunistická levice, Zelení chtěli, aby se německá armáda na misi nepodílela „za daných podmínek".

Německé lodě se rovněž účastní vojenské operace Sophia, kterou Evropská unie reagovala na migrační krizi. Tato operace je zaměřená proti pašování zbraní a lidí u libyjského pobřeží.

Témata:  Německo Německá armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.