Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poláci protestovali kvůli protipotratovému zákonu

Polská ambasáda
Polská ambasáda
Foto: Pixabay

Varšava - Před budovou parlamentu ve Varšavě dnes protestovaly tisíce Poláků. Nelíbí se jim zpřísnění protipotratového zákona. Na takzvaný černý protest přišla řada lidí oděna v šatech černé barvy.

Organizátoři dnešního protestu uvedli, že si přejí v Polsku co nejméně potratů, tohoto cíle by se ale podle nich mělo dosáhnout lepší sexuální výchovou na školách a snadnějším přístupem k antikoncepčním přípravkům. Naprostý zákaz potratů, který by se dotkl například i obětí znásilnění, by podle nich byl "barbarský".

Polští zákonodárci minulý týden v prvním čtení podpořili zákaz umělého ukončení těhotenství s jedinou výjimkou a to v případě bezprostředního ohrožení života matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

Vzhledem k převaze konzervativců v obou komorách parlamentu se zdá být definitivní přijetí kontroverzního zákona už jen otázkou času.

V zemi se uskuteční ročně méně než 2000 legálních interrupcí. V zahraničí každý rok podstoupí potrat mezi 100.000 a 150.000 Polek.

Témata:  Polsko demonstrace v Polsku potraty

Aktuálně se děje

22. srpna 2026 21:58

Tereza Ramba natočila nový film. Druhou hlavní roli hraje David Švehlík

Režisér a scenárista Jiří Vejdělek zahájil natáčení romantické komedie Hubatá. Scénář filmu napsal spolu s komičkou Lucií Macháčkovou, která je autorkou dvoudílného bestselleru Historky z Tinderu a povídkové sbírky Svatební historky, za kterou získala Magnesii Litera v kategorii humoristická próza. Do rolí ústřední dvojice obsadil Terezu Ramba a Davida Švehlíka, v dalších rolích je podpoří Jana Švandová, Bea Hrnčiříková, Vojtěch Vodochodský, Patricie Solaříková, Pavel Kříž nebo Eva Leinweberová a Roman Slovák.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy