Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Albánci se bouří. Nechtějí, aby se z jejich země stalo smetiště Evropy

Odpad
Odpad
Foto: Pixmac

Tirana - Albánie schválila zákon který umožňuje dovážet do země odpad za účelem jeho následné recyklace. Proti normě dnes v Tiraně demonstrovaly tisíce lidí.

Albánský parlament přijal zákon už v roce 2011 za vlády premiéra Saliho Berishy. Současný kabinet premiéra Ediho Ramy zákon ale ihned po nástupu k moci v roce 2013 zrušil, letos v září ho ale parlament s drobnými změnami opět schválil.

Podle ekologických aktivistů zákon umožní bohatým evropských zemím jako například Itálii vyvážet do Albánie nebezpečný odpad.

Podle premiéra Ramy se ale do země bude smět dovážet jen bezpečný odpad, jako je plast, papír a dřevo, a další zpracování těchto surovin přispěje k rozvoji albánského hospodářství. "Dovolte mi, abych řekl každému z protestujících, který si myslí, že chce mít Albánii čistší než já, že se mýlí," uvedl dnes Rama na twitteru.

Témata:  Albánie Edi Rama odpady

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 14:42

Nové informace o úterním pátrání. Muže nahlásil někdo z blízkých, v autě byly zbraně

Policie ve středu zveřejnila detaily k úternímu pátrání po ozbrojeném muži, které skončilo jeho zadržením v Praze. Zadržený učitel byl obviněn z nebezpečného vyhrožování a momentálně se nachází ve zdravotnickém zařízení. Podle dostupných informací měl být ve špatném psychickém stavu.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy