Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy se rozhodne o výsledku prezidentských voleb v USA? Dočkáme se ještě tento měsíc

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Washington - O vítězi amerických prezidentských voleb se nerozhodne 8. listopadu, kdy se oficiálně otevřou volební urny, ale díky rozšířené praxi předčasného hlasování už ve třetím říjnovém týdnu. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na propočty expertů z tábora demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Předčasné hlasování v různých formách umožňuje 37 z 50 amerických států a v řadě z nich je už v plném proudu. Stále oblíbenější praxe má v jednotlivých státech různou podobu; někde umožňují hlasování poštou, jinde se volič musí do volebního střediska dostavit osobně, v některých státech je možné obojí.V minulých volbách v roce 2012 této možnosti využila téměř třetina voličů. Letos ve státech s vyrovnanými šancemi obou kandidátů, které mohou být pro konečný výsledek rozhodující, odevzdá hlas předem možná až polovina voličů. Týká se to Severní Karolíny, Iowy, Colorada, Floridy a Nevady.Oficiálně se podle federálních zákonů hlasy mohou sčítat až 8. listopadu po uzavření volebních uren. Hlášení z jednotlivých států však analytikům umožňuje průběžně odhadovat výsledky a vytvořit si alespoň přibližný obrázek o průběhu hlasování. K předčasné volbě povzbuzuje své stoupence i tábor republikánského kandidáta Donalda Trumpa.Štáb Clintonové doufá, že ve třetím říjnovém týdnu bude mít k dispozici už dostatek informací potřebných ke zjištění, zda demokratická kandidátka vyhrála, nebo prohrála. Bývalá první dáma doufá ve vítězství a má k tomu řadu důvodů. Výpočty ze Severní Karolíny, kde podle analytiků Trump musí vyhrát, aby se dostal do Bílého domu, naznačují například vítězství Clintonové. V Iowě naopak těsně vítězí Trump, ale Clintonová se prý bez vítězství v tomto státě obejde.Z 37 států, kde je předčasné hlasování povoleno, jich 34 hlasování předem ve třetím říjnovém týdnu ukončí. Právě v tomto okamžiku už bude podle expertů Demokratické strany rozhodnuto.

Témata:  volby v USA prezident USA USA

Související

Aktuálně se děje

17. prosince 2025 20:48

Trump opět vyvolal pozdvižení. Drsné poznámky po vraždě Reinera pobouřily svět

Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření svými bezcitnými vtipy na sociálních sítích po oznámení smrti hollywoodského režiséra Roba Reinera. Reiner a jeho manželka Michele byli nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles v neděli. Policie Los Angeles zatkla v souvislosti s jejich úmrtím jejich 32letého syna Nicka Reinera, který zůstává ve vazbě. Kauce byla stanovena na 4 miliony dolarů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy