volby v USA

Joe Biden

Biden to má nahnuté, ukázal průzkum mezi demokraty

Svět

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

Joe Biden

Biden má podle průzkumu nad Trumpem lehce navrch

Svět

Úřadujícího amerického prezidenta Joea Bidena by aktuálně volilo 41 procent Američanů, přičemž podpora jeho vyzyvatele Donalda Trumpa nyní činí o dvě procenta méně. Vyplývá to z výsledků průzkumu Reuters/Ipsos. 

Federální Kongres Spojených států amerických

Republikánská strana podle projekcí získala většinu ve Sněmovně reprezentantů

Svět

Americká Republikánská strana dnes získala většinu ve Sněmovně reprezentantů, vyplývá z projekcí televize CNN a dalších médií. Republikánské vítězství v dolní komoře přináší změnu rozložení moci ve Washingtonu, kde měli dva roky demokraté kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Současná šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes bude se svými spolupracovníky mluvit o plánech do budoucna.

Ilustrační fotografie.

Svět

Demokraté uhájili většinu v Senátu, jejich kandidátka zvítězila v Nevadě

Demokratická strana v kongresových volbách uhájila dosavadní většinu v Senátu, a má dokonce šanci získat jedno křeslo navíc oproti předchozímu volebnímu období. Rozhodující mandát ve prospěch strany vládnoucího prezidenta Joea Bidena zajistila stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová, která podle projekcí agentury AP v Nevadě zvítězila nad republikánským kandidátem Adamem Laxaltem. Biden v první reakci uvedl, že ho výsledek "neuvěřitelně potěšil".

Donald Trump

CNN: Trump zuří nad výsledky úterních voleb do Kongresu

Svět

Bývalý americký prezident Donald Trump zuří při sledování výsledků úterních voleb do Kongresu. S odvoláním na jednoho Trumpova poradce, který je v kontaktu s nejbližším exprezidentovým okolím, o tom informovala stanice CNN.

Joe Biden

Svět

Biden bude sčítání sledovat v Bílém domě, veřejné vystoupení se dnes nečeká

Americký prezident Joe Biden bude sčítání voleb do amerického Kongresu sledovat v Bílém domě a neočekává se, že se dnes objeví na veřejnosti. Podle jeho mluvčí učiní prohlášení ve středu. Informuje o tom agentura AP. Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu vybírají Američané v dnešních volbách také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích.

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump odvolil na Floridě, předpovídá skvělou noc pro republikány

Svět

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes se svou ženou Melanií odvolil v Palm Beach na Floridě. Před volební místností předpověděl, že republikány čeká skvělá volební noc. Dnešní volby rozhodnou o složení celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu amerického Kongresu. Hlasuje se také o guvernérech ve 36 státech a třech teritoriích.

Federální Kongres Spojených států amerických

V USA začaly volby do Kongresu, očekává se úspěch republikánů

Svět

Ve státě Vermont na východním pobřeží Spojených států se dnes v pět hodin ráno (11:00 SEČ) otevřely volební místnosti. Američané v nich budou rozhodovat o složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a vedení orgánů samosprávy. Ve 36 státech a třech teritoriích budou voliči vybírat i guvernéry. Demokraté mohou podle předvolebních prognóz přijít o kontrolu nad oběma komorami Kongresu.

Federální Kongres Spojených států amerických

Vítěz voleb do Kongresu Spojených států možná nebude znám hned

Svět

Úterní volby v USA rozhodnou o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu, ale také o nových guvernérech ve 36 státech a třech teritoriích. Zda většinu získají demokrati nebo republikáni, možná nebude hned jasné. Agentura AP připomněla, že výsledky zveřejněné o volební noci jsou neoficiální a téměř vždy neúplné.

Joe Biden, prezident USA

Biden v New Yorku oslovil studenty, Trump v Miami varoval před "tyranií levice"

Svět

Současný americký prezident Joe Biden i jeho předchůdce v Bílém domě Donald Trump se v neděli na poslední chvíli snažili získat hlasy voličů před úterními volbami do Kongresu. Biden na univerzitě ve státě New York hovořil ke studentům, vyzdvihl sílu a možnosti jejich generace. Trump na Floridě varoval před "sílící tyranií levice" a přiživoval debatu o své možné opětovné kandidatuře do úřadu v roce 2024, informovaly zahraniční agentury.

Joe Biden

Biden v předstihu hlasoval v amerických parlamentních volbách

Svět

Prezident Spojených států Joe Biden v sobotu v předstihu hlasoval v amerických parlamentních volbách, které se budou konat 8. listopadu. Učinil tak společně se svou osmnáctiletou vnučkou Natalie, která se poprvé mohla zúčastnit voleb. Biden uvedl, že v příštích dnech navštíví několik států USA, aby pomohl Demokratické straně v boji o hlasy.

Donald Trump, 45. prezident USA

"Získáme zpět Ameriku, a to brzy." Trump se setkal s příznivci

Svět

Bývalý americký prezident Donald Trump v Ohiu na svém prvním politickém shromáždění od lednového odchodu z Bílého domu kritizoval imigrační politiku administrativy svého nástupce Joea Bidena. Mluvil také o údajných nesrovnalostech při loňských prezidentských volbách a vyzval své příznivce, aby pomohli jeho Republikánské straně k opětovnému získání většiny v Kongresu, uvedla agentura Reuters.

Donald Trump

Trump chtěl, aby ministerstvo podpořilo jeho stížnosti na volby

Svět

Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby napadlo výsledky loňských prezidentských voleb, které stále odmítá uznat s odkazem na nepodložená tvrzení o volebních podvodech. Vyplývá to z dokumentů ministerstva, které od úřadu obdržel výbor Sněmovny reprezentantů a které se dostaly do rukou médií.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy