Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden z boje neodstoupí, míní Trump. Bílý dům reagoval na návštěvy specializovaného lékaře

Prezidentská debata CNN: prezident Joe Biden
Prezidentská debata CNN: prezident Joe Biden
Foto: CNN

Americký prezident Joe Biden se neléčí s Parkinsonovou chorobou, uvedl v pondělí Bílý dům podle stanice CBS News. Úřad reagoval na tvrzení, že Bidena opakovaně navštívil specialista na tuto nemoc. Exprezident Donald Trump neočekává, že by se Biden stáhl z boje. 

S tvrzením o návštěvách odborníka na Parkinsonovu chorobu v Bílém domě přišel deník New York Times, který se odvolával na seznam návštěvníků. Neurolog Kevin Cannard, který se specializuje na poruchy pohybového aparátu a nedávno publikoval článek o zmíněné nemoci, navštívil Bílý dům za uplynulý rok osmkrát. 

Mluvčí Bílého domu Karine Jeanová-Pierrová odmítla potvrdit návštěvy s tím, že chce respektovat soukromí všech osob. Biden podle ní třikrát navštívil neurologa v rámci každoročních lékařských prohlídek. 

Spekulace o nespecifikované diagnóze se znásobily po nepřesvědčivém výkonu prezidenta v předvolební debatě na konci června. Biden od té doby opakovaně ujistil spolustraníky i občany, že v kampani pro listopadové volby hodlá pokračovat. 

Bidenův vyzyvatel Donald Trump v pondělí vyjádřil přesvědčení, že Biden opravdu v boji o Bílý dům setrvá. Kampaň odmítne ukončit kvůli svému egu, řekl bývalý prezident v telefonickém rozhovoru pro stanici Fox News. "Má ego a nechce skončit. Nechce to udělat," poznamenal. 

"Je to zajímavé, ale získal velkou moc, když (v primárkách) získal delegáty. Pokud teď neřekne 'stahuji se', tak oni nemohou udělat nic, aby ho dostali pryč. Zůstává jen 25. dodatek," dodal Trump

"Je to zaujímavé, ale získal veľkú moc, pretože (v demokratických primárkach) získal delegátov. Keď má delegátov, pokiaľ nepovie 'Sťahujem sa (z kampane)', oni nemôžu urobiť nič, aby ho dostali preč, zostáva len 25. dodatok," poznamenal Trump. 

Zmíněný dodatek ústavy umožňuje viceprezidentovi a členům kabinetu konstatovat, že prezident není schopen výkonu pravomocí a povinností úřadu. Funkci hlavy státu v takovém případě přebírá viceprezident. 

Témata:  Joe Biden Donald Trump Bílý dům USA USA volby v USA

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy