Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O vítězi kongresových voleb není jasno, drtivé vítězství republikánů se nekonalo

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pexels

V USA po úterních volbách stále není jasno, která strana získala většinu v Senátu a Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Předvolební průzkumy předpovídaly velký republikánský úspěch. Zatím však je situace spíš vyrovnaná a je možné, že si demokraté nakonec vedli lépe, než se předpokládalo.

Američané v úterních volbách hlasovali o obsazení všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a o 35 ze 100 křesel v Senátu. Rovněž vybírali guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích. V řadě států se také konala místní referenda. Hlavními tématy pro americké voliče podle prvních zveřejněných údajů z celostátních průzkumu u volebních místností byly inflace a potratová politika.

Republikáni podle projekce televize CNN zatím získali ve Sněmovně reprezentantů 203 křesel. O 11 připravili demokraty, kteří získali čtyři křesla navíc a nyní jich mají 187. K získání sněmovní většiny strana potřebuje 218 křesel. V Senátu zůstává výsledek ještě otevřenější, podle CNN mají republikáni zatím 49 a demokraté 48 křesel.

Americký list The New York Times z dosavadních výsledků odhaduje, že kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů získají republikáni, zatímco většina v Senátu připadne demokratům. Stále ale nebyly vyhlášeny výsledky soubojů o Senát v Nevadě, Georgii a Arizoně, které mohou rozhodnout o většině. Za rozhodující se považoval také Wisconsin, kde zvítězil republikán Ron Johnson nad demokratem Mandelou Barnesem.

Podle projekcí CNN a NBC se v Georgii rozhodne až ve druhém kole, které se bude konat 6. prosince, protože demokrat Raphael Warnock ani republikán Herschel Walker nezískali potřebných 50 procent hlasů.

V současné Sněmovně reprezentantů mají většinu demokraté. Ve stočlenném Senátu, kde má každý stát dva zástupce, jsou síly mezi demokraty a republikány vyrovnané, demokraté sice mají jen 48 zástupců, spolupracují s nimi však dva nezávislí senátoři. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas viceprezidenta, tedy nyní demokratky Kamaly Harrisové.

Velký úspěch zaznamenal na Floridě republikánský guvernér Ron DeSantis, který obhájil mandát hladkým vítězstvím nad demokratem Charliem Cristem. V Republikánské straně je považován za největšího rivala bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který podle CNN při sledování volebních výsledků zuří a křičí na lidi kolem.

V Arkansasu se novou guvernérkou stane bývalá mluvčí Bílého domu za Trumpovy vlády Sarah Huckabeeová Sandersová. V Texasu podle očekávání obhájil mandát republikánský guvernér Greg Abbott. Republikán J. D. Vance, kterého podpořil Trump, byl zvolen senátorem za stát Ohio.

Zisků však dosáhli i demokraté. Demokrat John Fetterman byl zvolen do Senátu za Pensylvánii. V souboji v klíčovém státě porazil republikána Mehmeta Oze, kterého podpořil exprezident Trump. Novým guvernérem Pensylvánie se podle odhadů stane demokrat Josh Shapiro, který porazil Trumpova republikánského stoupence Douga Mastriana. Demokraté v Massachusetts a Marylandu získali zpět dva guvernérské posty držené republikány. V Michiganu obhájila mandáty přední demokratka Gretchen Whitmerová, v New Yorku Kathy Hochulová.

Pokud republikáni převezmou kontrolu nad Kongresem, bude se druhá polovina Bidenova funkčního období pravděpodobně nést ve znamení patových situací a stranických bojů. Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů či v Senátu by demokratickému prezidentovi mohla v podstatě znemožnit přijetí jakékoliv významnější legislativy. Biden ohlásil tiskovou konferenci na dnešních 22:00 SEČ.

Letošní volby se konají v době, kdy jsou USA nejvíce polarizované za poslední desítky let. Demokraty vedený zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů stále vyšetřuje násilné vniknutí Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Obavy z politického násilí prohloubil také říjnový útok na manžela demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Ta při dnešním setkání s parlamentním klubem neřekla, jaké má další plány. Demokraté budou o funkcích v příští Sněmovně reprezentantů rozhodovat po Dnu díkůvzdání, který připadá na 24. listopad.

Témata:  volby v USA USA Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.