reklama

Výsledky zatím pro republikány nejsou takovým přesvědčivým úspěchem, jak čekali. Souboj o Senát zůstává vyrovnaný, ve Sněmovně reprezentantů mají zatím republikánští kandidáti převahu, ale nikoli výraznou.

Podle zdroje CNN Trump "na všechny křičí". "Záleží na kandidátech. Všichni byli špatní," uvedl exprezidentův poradce při kritice republikánských kandidátů, z nichž mnohé vybral Trump.

Exprezident těsně před volbami ohlásil, že vystoupí 15. listopadu s významným sdělením. Podle poradce tento plán zřejmě nezmění, protože "odklad by byl ponižující". V této věci ale podle tohoto zdroje panují stále nejasnosti.

Nejbolestnější ztrátou pro Trumpa je Pensylvánie, kde republikánský kandidát do Senátu Mehmet Oz přiznal porážku v telefonátu s vítězným demokratem Johnem Fettermanem. V primárních volbách Trump podpořil Oze.

Trumpem vybraní kandidáti zvítězili v senátních volbách například v Ohiu nebo Severní Karolíně, ale vítězství "trumpistů" se omezují podle CNN na zjevně republikánsky orientované státy.

Ne všichni Trumpovi kandidáti si vedli dobře ve volbách do Sněmovny reprezentantů. V New Hampshiru prohrála exprezidentova bývalá poradkyně Karoline Leavittová s demokratem Chrisem Pappasem. Trumpův kandidát Bo Hines v Severní Karolíně prohrál s demokratem Wileym Nickelem.

Pro Trumpa je také ranou hladké vítězství Rona DeSantise v souboji o post floridského guvernéra. DeSantis se označuje za největšího Trumpova soupeře o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2024. DeSantis porazil demokrata Charlieho Crista skoro o 20 procentních bodů.