reklama

Při sečtených 99 % hlasů měl Trump více než padesátiprocentní zisk a jistou podporu 20 z celkových 40 delegátů, vyplývá z informací CNN. Na druhém místě se umístil floridský guvernér Ron DeSantis s osmi delegáty, o jednoho méně získala někdejší americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

Podporu tří delegátů si v Iowě vybojoval další republikánský uchazeč Vivek Ramaswamy, který se však s ohledem na špatný výsledek rozhodl ze souboje odstoupit. "Cesta k příštímu prezidentství tu pro mě není," uvedl miliardář s indickými kořeny.

Trump komentoval svůj jasný triumf ve vysílání Fox News slovy, že se cítí skvěle. Před svými příznivci následně v Des Moines řekl, že nastal čas, aby se Spojené státy americké sjednotily.

Na výsledky prvních republikánských primárek reagoval také úřadující americký prezident Joe Biden. Trumpa po nich označil za jasného favorita druhé strany. "Tyto volby od počátku směřovaly k tomu, že to bude vy a já vs. extrémní MAGA republikáni. Byla to pravda včera a bude to pravda zítra," napsal Biden na síti X.

Prezidentské volby v USA se uskuteční v úterý 5. ledna, vítěz bude inaugurován do úřadu 20. ledna 2025. Nejspíš se bude opakovat duel z posledních voleb hlavy státu, v nichž Biden porazil tehdejšího úřadujícího prezidenta Trumpa.