Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo volá po celostátním referendu, o jeho zavedení uvažuje bavorská CSU

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Německá ústava umožňuje celostátní referendum jen ve zcela výjimečných případech. Jak ukázal nový průzkum agentury YouGov, většina lidí to chce změnit.

V Německu může plebiscit na spolkové úrovni proběhnout prakticky jen v případě, pokud vláda usiluje o nové územní členění země. Takového referenda se ale mohou zúčastnit jen obyvatelé dotčených zemí.

O podpoře zavedení celostátního referenda nyní uvažuje bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která je ve vládní koalici s CDU kancléřky Angely Merkelové. V nadcházejících týdnech bude o možnosti vepsat tento požadavek do stranického programu hlasovat členská základna CSU.

Zcela jistě by referendum na celostátní úrovni chtělo zavést 44 procent dotázaných Němců, spíše pro je dalších 31 procent respondentů. Zcela proti je 15 procent lidí. Nejvíce příznivců má lidové hlasování u občanů starších 60 let, z nichž by ho podpořilo více než 80 procent.

Jako důvod, proč by bylo dobré referendum zavést, dotázaní nejčastěji uváděli, že je to způsob jak bojovat proti znechucení lidí politikou a že je to možný opravný prostředek proti rozhodnutí politiků. Z negativních dopadů případného referenda se Němci nejčastěji obávají toho, že by v něm lidé brali ohled spíše na svůj vlastní zájem než na obecné blaho.

Témata:  Německo referendum Christlich-Soziale Union in Bayern (CSU)

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.