Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summitu EU začne zítra. Na programu bude migrace, obchod a vztahy s Ruskem

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Problematika migrace, ale také strategická budoucnost vztahů Evropské unie a Ruska, budou hlavními tématy čtvrtečního prvního dne říjnového summitu Evropské unie v Bruselu.

V pátek se pak prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky budou zabývat otázkami mezinárodního obchodu, nevyhnutelně včetně stávajících problémů okolo smlouvy o volném obchodu s Kanadou (CETA).

Témata související s migrací jsou už řadu měsíců stálicí programu summitů EU. Tentokrát by měli lídři zemí v prvním jednacím bloku diskutovat především o spolupráci unie s klíčovými africkými zeměmi, odkud někteří migranti přicházejí, a také se státy, přes které tito lidé do Evropy míří.

Summit zdůrazní potřebu dalšího snižování migračního proudu i rychlejšího navracení těch, kdo na ochranu v unii nárok nemají. Právě tomu se má podřizovat také spolupráce EU s africkými státy.

Hovořit by se mělo také o významu posilování ochrany vnějších unijních hranic. A debata se nejspíš dotkne také komisí předložené rozsáhlé reformy unijního azylového systému.

Pracovní večeři pak šéfové států a vlád osmadvacítky věnují otevřené diskusi o budoucnosti vztahů unie a Ruské federace. Ještě před tím by měla britská premiérka Theresa Mayová své kolegy krátce informovat o tom, jak si Londýn představuje další dění před brexitem, tedy odchodem Británie z Evropské unie.

Témata:  EU Summit EU

Související

Aktuálně se děje

15. listopadu 2025 15:17

Pohár trpělivosti přetekl. Ondřej Vetchý rozšířil trestní oznámení. na poslance ANO

Herec a předseda spolku Skupina D Ondřej Vetchý rozšířil své původní trestní oznámení a namířil jej přímo proti poslanci Pavlu Růžičkovi (ANO). Vetchého spolek dodává drony na Ukrajinu a poslanec Růžička ho opakovaně obviňuje z podvodů. Vetchý požaduje, aby policie prověřila, zda se zákonodárce nedopustil trestného činu pomluvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Křídové protesty v Bratislavě před oslavami 17. listopadu

OBRAZEM: Slovensko si Křídovými protesty připomíná 17. listopad, Fico ruší televizní projev

Přestože Slovensko letos nedrží svátek 17. listopadu, probíhají v zemi okolo výročí „sametové revoluce“ intenzivní protesty. Kritici premiéra Roberta Fica vyjadřují svůj nesouhlas netradičním způsobem, křídou píší protivládní hesla na chodníky. Tyto „Křídové protesty“ odstartovaly události z minulého týdne v Popradu, které upozornily na napětí mezi mladou generací a současnou vládou.