Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize ve Venezuele. Papež vyzval Madura k dialogu s opozicí, jednání začnou 30. října

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
Foto: larepublicaonline.com

Vatikán - Venezuelský prezident Nicolás Maduro v pondělí nečekaně přijel na audienci do Vatikánu. Papež František ho vyzval k upřímnému a konstruktivnímu dialogu s opozicí s cílem zmírnit utrpení obyvatelstva a podpořit sociální soudržnost.

"Tímto způsobem si papež (...) přeje pokračovat v nabízení svého příspěvku ve prospěch institucí země a pomoci při vyřešení zbývajících otázek a vytvořit větší důvěru mezi stranami," uvedl podle serveru Infobae Vatikán v prohlášení pro média.

Vláda v Caracasu a opozice znovu zahájí jednání 30. října na ostrově Margarita, uvedl papežský emisar Emil Paul Tscherrig.

Madurův režim blokuje konání referenda o odvolání socialistického prezidenta, jehož chce opozice dostat před soud. Příznivci Madura v neděli napadli zasedání parlamentu, lídr opozice zase na středu svolal demonstraci.

Venezuela se již několik let zmítá v hluboké ekonomické a politické krizi, také roste kriminalita. Argentina a Uruquay zvažují vyloučení Venezuely z regionální obchodní organizace Mercosur.

Témata:  Nicolas Maduro Papež František Venezuela

Související

Aktuálně se děje

29. května 2026 20:00

29. května 2026 18:38

29. května 2026 8:30

Prezidenta Pavla zarmoutila smutná zpráva z Divadla Járy Cimrmana

Česko ve čtvrtek zarmoutila smutná zpráva o úmrtí člena souboru Divadla Járy Cimrmany Jana Hraběty. Bylo mu 86 let. Informace doputovala i na Pražský hrad. Ztráty známého herce lituje i prezident Petr Pavel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy