Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA nehlasovaly v OSN o embargu vůči Kubě

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Valné shromáždění OSN dnes takřka jednomyslně schválilo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje americké hospodářské embargo vůči Kubě.

Spojené státy se poprvé za 25 let, co je rezoluce přijímána, hlasování zdržely, stejně postupoval i Izrael. Krok americké vlády podle agentury Reuters znamená, že administrativa dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy se postavila proti Kongresu USA, který je pod kontrolou republikánů a který zrušení embarga odmítá.

Letošní hlasování překonalo loňský rok, kdy rezoluci podpořilo rekordních 191 ze 193 členských zemí OSN, proti byly jen USA a Izrael. Letos žádná ze zemí proti návrhu nezvedla ruku, zdržely se jen USA s Izraelem. Rezoluce není nijak vymahatelná a je zamýšlena jako politický nátlak.

"Spojené státy vždy hlasovaly proti této rezoluci. Dnes se Spojené státy zdrží," oznámila ve Valném shromáždění krátce před hlasováním americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová, za což si vysloužila potlesk od kolegů. Dodala, že dnešní postoj americké vlády je malým krokem ke konečnému odvolání embarga.

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez Parrilla podle portálu miamiherald.com rozhodnutí Washingtonu ocenil jako pozitivní příspěvek na cestě za lepšími budoucími vztahy obou zemí. Dodal ale, že dnešní postoj při hlasování nijak nemění skutečnost, že embargo nadále existuje a poškozuje kubánský lid.

Témata:  USA OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.