Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šaria soudy v Británii prý chraňují muslimy, kteří bijí své ženy, a manipulují s trestním řízením, varují média

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn – Ve Velké Británii působí hned několik šaria soudů. Ty mají mít jakýsi poradní hlas, kritici ale varují, že jeden z těch nejvlivnějších se snaží chránit muslimy, kteří bijí své manželky tak, že manipuluje s trestním řízením. Poukazují na to britská média.

Muslimský arbitrážní tribunál (MAT) v Nuneatonu v oblasti Warwickshire se dostal pod palbu kritiky kvůli obvinění ze „sabotáže" trestních řízení týkajících se domácího násilí.

Nuneatonský MAT je jedním z nejvlivnějších šaría soudů v Británii, rozhoduje o sporech mezi členy muslimské komunity. Na internetových stránkách tribunálu se uvádí, že může podávat žádosti na státní zastupitelství, aby přehodnotilo obvinění vznesená proti mužů obviněným z domácího násilí.

Tribunál říká, že si klade za cíl dojít k usmíření mezi stranami, mezi kterými došlo k podání obvinění z domácího násilí. „Obě strany mohou požádat MAT, aby jim pomohl při dosažení smíru," píše se na webových stránkách instituce, která o sobě prohlašuje, že je „nezávislá organizace".

Kritici však obvinili šaria soud, že se snaží chránit násilné muže tím, že sabotuje trestní řízení a podporuje ženy, aby se „smířily s násilnickými partnery". Počátkem letošního roku vláda zahájila vyšetřování šaría soudů v Británii kvůli jejich zacházení s ženami.

V prohlášení skupiny Southall Black Sisters bojující za ženská práva, které bylo předložené jako součást písemných důkazů, se uvádí: „MAT například aktivně zasahuje do trestních řízení o domácím násilí, přestože není schopen se s trestnými činy vypořádat."

„Využívá svou pozici moci k přesvědčení prokuratury, aby stáhla obvinění a vyzvala ženy, aby se vrátily k násilnickým partnerům bez ohledu na soudní příkazy," tvrdí organizace s tím, že šaría rady jsou „vysoce svévolná rozhodovací fóra, která využívají dominantní, patriarchální a autoritativní interpretaci muslimského kodexu".

V Británii právo šaría v žádné oblasti nenahrazuje britské právo. Šaría rady mají povoleno pracovat pouze na základě dobrovolnosti, obě strany musí souhlasit se zprostředkováním služeb. MET ani nemá donucovací pravomoci.

Přesto byly tyto tribunály obviněny při různých příležitostech z nekalého zacházení se ženami. Jejich rozsudky legitimizovaly vynucené sňatky a v případě rozvodu bývá rozhodováno výrazně v neprospěch žen, poukazují kritici.

Parlamentní šetření bylo zahájeno ještě předchozí ministryní vnitra a nynější premiérkou Theresou Mayovou. „V naší zemi existuje pouze jeden právní stát, který poskytuje práva a bezpečnost každému občanovi," uvedla tehdy. „Tento přezkum nám pomůže lépe pochopit, zda a do jaké míry šaría soudy zneužívají nebo využívají situace, a doporučí vládě, jak problém řešit," dodala.

Tento týden by měli být v rámci šetření vyslechnuti svědci. Bývalý šéf státních zástupců Lord Macdonald vyjádřil znepokojení nad problémy, které šaría rady mohou přinést v případech domácího násilí. „Když je podáno formální trestní obvinění, není vhodné, aby se mimosoudní instituce snažila oběť a údajného útočníka usmířit. Toto řešení se vymyká kontrole soudů Spojeného království," uvedl s tím, že diskutabilní je také přístup těchto institucí k právům žen a jejich předpokládanému místu ve společnosti.

„Ženy bojovaly za spravedlnost v případech domácího násilí po celá desetiletí. Musíme je podporovat, spíše než bychom se vydávali do slepých uliček, které mají tyto případy zastavit," dodal.

Témata:  Velká Británie muslimové Islám soudy

Související

Aktuálně se děje

7. dubna 2025 9:17

Česko se loučí s Annou Slováčkovou (†29): Vzkazy Peroutky či Vondráčkové berou za srdce

Češi se od nedělního večera loučí se statečnou bojovnicí Aničkou Slováčkovou, která podlehla zákeřné rakovině. Bylo jí pouhých 29 let. Smutna zpráva vyvolala i mnoho reakcí známých osobností na sociálních sítích. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy