Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Štrasburk kritizuje maďarskou policii, špatné zacházení s uprchlíky nebude tolerováno

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Budapešť - Maďarsko musí poučit policisty přicházející do styku s uprchlíky, že špatné zacházení nebude tolerováno. Takový požadavek dnes vznesl Výbor pro zabránění mučení při Radě Evropy, Budapešť ho admítl jako zbytečný.

Výbor dnes zveřejnil zprávu, založenou na návštěvě Maďarska, podniknutou loni v říjnu za "zvláštních okolností". Země od léta zažívala bezprecedentní příliv migrantů, dosahujících až 10 tisíc osob za den.

Většina dotázaných podle zprávy uváděla, že se dočkala slušného zacházení. Výbor však upozornil na "značný počet" uprchlíků, stěžujících si na špatné zacházení a na nevhodné podmínky v některých střediscích.

Pod špatným zacházením migranti mínili "hlavně facky, rány pěstí a údery obuškem během zatýkání", uvádí se ve zprávě. Ta také zdůraznila, že některé ze stížností vznášeli nezletilci.

Maďarská vláda reagovala slovy, že požadavek na poučení strážců požaduje za neoprávněný, protože by vytvářel "falešný a negativní" obraz o policii. Podle Budapešti je žádost o oficiální poučení zbytečná, protože je "naprosto jasné", že za nerespektování základních práv hrozí policistům postih.

Témata:  Maďarsko uprchlíci Rada Evropy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.