Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka jednal s předsedou švédské vlády, neshodli se v otázce společné evropské armády

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Stockhol - Český premiér Bohuslav Sobotka dnes ve Švédsku jednal s předsedou tamní vlády Stefanem Löfvenem. Temátem rozhovoru bylo prohloubení spolupráce v oblasti průmyslu, obchodu, ale i obrany. V otázce společné evropské armády se však neshodli.

Podle společného prohlášení se chtějí ČR a Švédsko soustředit na rozvoj spolupráce především v oblasti výzkumu, digitalizace a inovativních technologií. Důležité je také prohloubení spolupráce v energetické oblasti.

"Švédsko je pro ČR nejvýznamnějším severským obchodním partnerem. Celkově se řadí do první dvacítky našich největších obchodních partnerů a objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi trvale roste v obou směrech," uvedl Sobotka. Do Česka by premiér chtěl přilákat také nové švédské investory.

Sobotka a Löfven se shodli na potřebě zachování Evropské unie jako záruky stability, prosperity a bezpečnosti na kontinentu. "Rozhodnutí Británie opustit evropský blok činí spolupráci v rámci Evropy ještě naléhavější," uvedli premiéři.

Šéfové obou vlád podporují i prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Löfven ale uvedl, že Švédsko nepodporuje myšlenku společné evropské armády.

Témata:  Bohuslav Sobotka Švédsko Stefan Löfven

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:09

Karel Šíp reaguje na kritiku Všechnopárty: Prostě se na to nedívejte, já to neovlivním

Karel Šíp už za několik dní oslaví 80. narozeniny a letos ho čeká také připomínka dvacetiletého výročí od odvysílání první epizody Všechnopárty. Moderátorovi ale nyní neuniklo, že některým televizním divákům leze krkem. Kromě nových dílů talk show se totiž pravidelně objevují ve vysílání i reprízy. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?