reklama

Novým premiérem se patrně stane dosavadní předseda parlamentu osmatřicetiletý Volodymyr Hrojsman, který je členem BPP. Podle některých poslanců za Porošenkův blok má koalice ve 450členném zákonodárném sboru dostatečný počet 226 hlasů, aby Hrojsmana a jeho kabinet po potvrzení Jaceňukovy demise schválila.

Pokud jde o navržené kandidáty do Hrojsmanovy vlády, parlamentní skupina BPP s nimi už při ranním zasedání vyslovila souhlas. Podle seznamu, který se v radě objevil, by na svých místech měli zůstat ministři vnitra, spravedlnosti, zahraničí, obrany a informací.

Nově bude obsazen důležitý post ministra financí, který by po Natalji Jareskové měl převzít Oleksandr Danyljuk. V souvislosti s touto funkcí se v uplynulých dnech spekulovalo i o bývalém slovenském politikovi Ivanu Miklošovi. Ten dnes v prohlášení potvrdil, že novým ukrajinským ministrem financí nebude.

Během dnešního zasedání ukrajinské Nejvyšší rady oznámil anonym, že v objektu parlamentu je bomba. Specialisté ale žádnou nálož nenašli a policie sdělila, že výhrůžný telefonát přišel z Ruska.

reklama