Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peklo v ulicích: Tisíce Američanů se bouří proti Trumpovi

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: Reprofoto YouTube

New York/Chicago - Zvolení republikána Donalda Trumpa 45. prezidentem USA značná část Američanů nestrávila. Protesty se konaly například v New Yorku, Bostonu, Chicagu, Filadelfii či kalifornském Oaklandu.

V kalifornském Oaklandu se na demonstraci sešlo asi 6000 lidí, kteří blokovali dopravu. Protestující házeli různé předměty na policisty, pálili uprostřed křižovatky odpadky a rozbíjeli výlohy obchodů. V San Francisku už dříve protestovali studenti středních a vysokých škol.

Ve středu večer se tisícovka demonstrantů shromáždila na newyorském Manhattanu a skandovala: "Trump není náš prezident."

V Chicagu se zhruba 1800 lidí pokoušelo dostat k Trumpovu hotelu v centru města za volání hesel "Ne Trumpovi! Ne KKK (Ku-Klux-Klan)! Ne rasistickým USA". Chicagská policie ale demonstrantům uzavřela přístupovou cestu k budově.

"Jsem opravdu vyděšená tím, co se v této zemi děje," řekla Adriana Rizzoová (22) agentuře Reuters, zatímco držela v ruce ceduli s nápisem: "Užívejte si svých práv, dokud můžete." "Jsem mimořádně znepokojena nárůstem bílého nacionalismu," dodala.

Témata:  Donald Trump demonstrace v USA USA

Související

Aktuálně se děje

23. května 2026 19:11

Počasí: Česko zažilo první letošní tropický den

Česká republika dnes zaznamenala první tropický den roku 2026. Meteorologická stanice v Doksanech v Polabí pokořila v 15:30 hranici 30 °C, když naměřila přesně 30,1 °C. Vzhledem k tomu, že teploty mohou ještě nějakou dobu stoupat, bude konečné denní maximum pravděpodobně o něco vyšší. Velmi teplé počasí panuje také na Plzeňsku, kde rtuť teploměru šplhá nad 29 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy