Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Londýně se dražila sbírka zpěváka Bowieho, předměty se prodaly za více než miliardu

David Bowie
David Bowie
Foto: Facebook

Londýn - Umělecká sbírka zesnulého zpěváka Davida Bowieho zahrnující okolo 400 děl a předmětů se v Londýně vydražila v přepočtu za více než miliardu Kč.

To je o zhruba 0,4 miliardy Kč více, než kolik činily předběžné odhady její ceny, uvedla dnes podle agentury DPA aukční síň Sotheby's.

Správcům pozůstalosti a rodině se podařilo celou sbírku rozprodat během čtvrtka a pátku. Nejvíc vynesla malba černošského pouličního umělce Jeana-Michela Basquiata nazvaná Air Power, za níž kupec zaplatil 7,1 milionu liber (bezmála 223 milionů Kč).

Bowie se svou kolekcí nechlubil, ač podle BBC v roce 1999 prozradil, že umění je jedinou věcí, kterou kupuje "nutkavě a návykově". Rozhodující pro něj bylo, jak jej osobně každý umělec a jeho dílo oslovili. Bowie sám navštěvoval výtvarnou školu a v roce 1994 vstoupil do redakce výtvarného čtvrtletníku. Britský zpěvák zemřel na rakovinu letos 10. ledna, bylo mu 69 let.

Témata:  David Bowie aukce umění

Související

Aktuálně se děje

27. prosince 2025 11:24

Horoskop na rok 2026: Co vám přines první měsíc nového roku?

Leden 2026 otevírá bránu do roku, který numerologicky odpovídá číslu deset – symbolu nového začátku, ambicí a odvahy opustit staré vzorce. Hvězdy naznačují, že tento měsíc nebude jen o klidném dojezdu svátků, ale o razantním nástupu nové energie, kterou pocítíme zejména v pracovní a emocionální sféře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy