reklama

V roce 2015 bylo zaregistrováno 257 činů namířených proti muslimům, což představuje nárůst 67 procent oproti roku 2014. Počet nenávistných činů namířených proti muslimům v roce 2015 je druhý největší po roce 2001, kdy jich bylo po teroristických útocích v New Yorku nahlášeno 451.

Za zvýšeným počtem nahlášených trestných činů může stát skutečnost, že oběti častěji případy hlásí. Možné také je, že policie tyto případy lépe monitoruje a eviduje.

Celkový počet nahlášených zločinů z nenávisti vzrostl z 5479 v roce 2014 na 5850 v roce 2015. Počet nábožensky motivovaných nenávistných činů ve stejném období vzrostl o 23 procent.

Nejvíce náboženské nesnášenlivosti je v USA namířeno proti Židům. Činy namířené proti této komunitě představují 53 procent z celkového počtu hlášených případů. Mezi rokem 2014 a 2015 počet těchto případů vzrostl o devět procent.

Údaje FBI byly zveřejněny v období velkého společenského napětí v důsledku vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Ve státě New York někdo namaloval na zeď studentské koleje hákový kříž s nápisem Trump. Na škole v Pensylvánii pochodovala za pokřiku "bílá síla" skupina studentů s transparentem, který podporoval Trumpa. V Chicagu naopak černoši zaútočili na bělocha, zatímco přihlížející dav křičel "ty jsi volil Trumpa".

reklama