Pchjongjang - Severokorejci nemají lehký život. Ačkoliv jde podle tamních úřadů o zemi, kde byli například objeveni jednorožci nebo řada léků na dosud nevyléčitelné nemoci, lidem je na oplátku odpíráno právo na zábavu. Režim Kim Čong-una totiž zakázal sarkasmus.
Stand-up komedie je nesmírně populární typ zábavy napříč celým světem. Vykonávat toto povolání v Severní Korei je ale doslova o krk. Tamní režim totiž nehodlal nadále snášet posměšné urážky zakázal sarkasmus.
Zástupci severokorejského režimu uspořádali řadu setkání po celé zemi, kde lidem vysvětlili svou politiku. Podle zahraničních médií bylo občanům rovněž sděleno, že nebude tolerován sarkasmus. Zakázány jsou proto narážky jak na vůdce diktátorského státu, tak i na samotný režim.
V samotné poznámce přitom vůbec nemusí zaznít jméno Kim Čong-una, nikoho z politiků či jméno země. Stačí, když budou lidé jakýmkoliv způsobem dávat najevo, že se mají špatně, a stihne je trest. Jako příklad uvádí média obligátní poznámku "Za to může Amerika", která se snaží svalovat vinu na Západní svět. Poukazuje ale přitom, že se lidé necítí v zemi dobře, a to úřadům vadí.
Úřadům se nelíbí ani přímé nelichotivé popisy jejich vůdce. Tvrzení, říkající že "Kim Čong-un je blázen a nevidí svět kolem sebe" a jemu podobná jsou rovněž na černé listině.
Nespokojenost lidí s režimem se přitom stupňuje. Země se potýká s nárůstem veřejných protestů proti severokorejské vládě, prohlášeními nespokojených občanů nebo posměšnými malbami.
Studie poukazují na to, že sarkastické komentáře jsou jednak znakem inteligence, vedou ale také k "posílené tvořivosti". Možná, že právě tato vlastnost severokorejským vůdcům vadí.
Témata: Severní Korea
Související
26. listopadu 2024 17:41
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37