Dubaj – Velmi špatně skončila dovolená ve Spojených arabských emirátech pro britskou turistku (25). Tamní policii nahlásila, že byla hromadně znásilněna dvěma muži britského původu. Místo, aby jí policie pomohla, byla turistka zatčena za porušení zákonů, které se týkají nemanželského sexu. Žena podle svých slov stále věří, že se dočká spravedlnosti.
Mezinárodní organizace Detained in Dubai, která sídlí ve Velké Británii informovala, že byla žena propuštěna na kauci. Domů se ale vrátit nemůže, úřady jí zabavily pas. Je pravděpodobné, že bude předvolána k soudu, aby čelila obvinění z trestných činů. Trestem za nemanželský sex může být podle šaríi vězení, deportace, bičování a dokonce ukamenování.
Organizace je v kontaktu s jejími příbuznými, kteří tvrdí, že ji dva muži v hotelu střídavě znásilňovali, zatímco si celý útok natáčeli, informoval list Independent. Podle zakladatelky Detained in Dubai Radhy Stirlingové tamní policie nerozlišuje dobrovolný pohlavní styk od znásilnění.
V takových zemích zásilnění rozhodně neohlašujte, radí odbornice
Mluvčí ministerstva zahraničí Spojeného království sdělil deníku The Independent, že ministerstvo je s případem seznámeno, zadržené ženě i jejím příbuzným poskytuje podporu a je také v kontaktu s místními úřady.
Znásilněná žena podle serveru Daily Mail uvedla, že pachateli činu byli Dave Butlin (22) a Louis Harris (24). Domů vzkázala: „Chovám respekt k Spojeným arabským emirátům i k jejich zákonům. Věřím, že se dočkám spravedlnosti. Pravda vyjde najevo." Svému otci pak ještě prostřednictvím Facebooku napsala: „Je to tady hrůzostrašné, ale musím zůstat silná."
Stirlingová teď britským turistkám radí, aby znásilnění v zemích, jako jsou SAE vůbec neohlašovaly. „Často se mě ptají, jestli mají znásilnění oznámit místním úřadům. Odpovídám vždy stejně - rozhodně ne, absolutně ne," uvedla pro list The Independent.
Britské úřady odvádí špatnou práci
Policie se podle ní často setkávala s případy, kdy prostitutky nahlašovaly z pomsty své klienty za znásilnění. I proto jsou prý policisté nyní v pozoru. „Myslí si, že se holka jeden den opila a druhý den toho litovala. Úřady také vychází z toho, že pokud žena pije alkohol, souhlasí se sexem. A existuje tu rasistická myšlení - pokud je žena Britka, tak byla zřejmě opilá a říkala si o to," vysvětluje Stirlingová.
Aktivistka také kritizuje postoj britského ministerstva zahraničí, které vydalo příručku s názvem „Podpora pro britské státní příslušníky v zahraničí, ve které uvádí, že nabízí pomoc pro oběti znásilnění a sexuálního násilí v zahraničí. Ve skutečnosti jde prý ale jen o „seznam místních právníků a tlumočníků". To. Jestli oběti trestný čin nahlásí, pak příručka nechává jen na nich se slovy, že „toto rozhodnutí nemůžeme učinit za vás".
Stirlingová nevěří, že Londýn dělá dost k podpoře britských státních příslušníků v SAE. Britové jsou podle ní zklamaní tím, jak málo pro ně dělá tamní velvyslanectví. "Britská vláda nevydala dostatečné a podrobné varování, co se může stát a co se už stalo ostatním turistům, pokud ohlásili trestný čin. Velká Británie se snaží udržet pozitivní vztahy se zeměmi a zájmovými skupinami v oblasti Perského zálivu - kvůli tomu neposkytují podobné poradenství vlastním občanům, protože by to mohlo "negativně ovlivnit vnímání" těchto států v očích veřejnosti," zlobí se aktivistka.
Témata: Velká Británie, Spojené arabské emiráty, znásilnění, násilí
Související
30. března 2025 10:01
28. března 2025 8:19
20. března 2025 13:10
11. března 2025 17:45
10. března 2025 14:57
7. března 2025 11:56