Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání ve Venezuele zkrachovala, opozice viní vládu

Venezuela, ilustrační foto
Venezuela, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Caraas – Jednání venezuelské opozice s vládou prezidenta Nicoláse Madura zahájené za zprostředkování Vatikánu koncem října je mrtvé. Agentuře Reuters to sdělil šéf opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) Jesús Torrealba, podle kterého zástupci vlády nedorazili v úterý na dvě schůzky.

Také další známý opoziční lídr Henrique Capriles dnes prohlásil, že Maduro dialog s opozicí ukončil. Zmrazení jednání může podle agentur souviset s úterním rozhodnutím venezuelského parlamentu, v němž má většinu opoziční koalice. Poslanci v úterý vyzvali vládu, aby prošetřila kauzu dvou synovců první dámy Cilie Floresové, kteří byli tento měsíc v USA soudem shledáni vinnými z obchodování z drogami.

Venezuelskou prokuraturu poslanci požádali, aby vyšetřila podezření, že synovci chtěli penězi z drog pomoci Madurovi a jeho ženě udržet se u moci. Právnička Floresová je i dlouholetou poslankyní parlamentu a na politiku v zemi má značný vliv. Než se stala první dámou, byla generální prokurátorkou. Efraín a Francisco Floresovi byli zadrženi loni v listopadu na Haiti agenty amerického protidrogového úřadu DEA.

Poslanci také v úterý vyzvali prokuraturu, aby zahájila vyšetřování bývalého šéfa venezuelské státní ropné firmy PDVSA Rafaela Ramíreze, jehož podezírají z korupce.

Capriles, guvernér státu Miranda, tvrdí, že prezident Maduro nikdy neplnil to, co slíbil, a rozhovory s opozicí za účasti zástupce Vatikánu se prý jen „vysmívá" papeži. „Nyní je na nás, všech Venezuelanech, kteří chceme změnu, abychom za ni společně bojovali," napsal dnes na svém twitterovém účtu Capriles, který před zahájením rozhovorů chystal pochod na prezidentský palác, který byl nakonec kvůli jednání s vládou zrušen.

Opoziční aktivisté se domnívá, že vláda využila rozhovory jen k tomu, aby získala čas a oddálila tak případné konání referenda o odvolání prezidenta. Pokud by se totiž plebiscit konal až po příštím lednu, Madura by v případě jeho odvolání nahradil viceprezident, který je z téže politické strany.

Podle průzkumů veřejného mínění si odchod socialistické vlády přeje sedmdesát procent Venezuelanů. Ti viní vládu z katastrofické ekonomické situace v zemi, kde se lidem nedostává základních potravin a léků.

Témata:  Venezuela Nicolas Maduro

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy