Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Azylová práva migrantů nejsou respektována. Nedostává se jim dostatečné ochrany. Musíte to ihned změnit, burcuje AI

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Madrid – Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) v úterý odsoudila podmínky migrantů, kteří přijíždí do zámořských území Španělska - měst Melilla a Ceuta. Aktivisté tvrdí, že azylová práva migrantů na místě nejsou vždy respektována.

Po rozhovorech s asi 50 migranty v obou severoafrických enklávách sousedících s Marokem AI uvedla, že migranti, kteří tam přijeli, často museli čelit zneužívání ze strany policie. Zranitelné osoby, jako jsou homosexuálové nebo obětí domácího násilí, pak údajně nedostaly dostatečnou ochranu.

Španělské ministerstvo vnitra se ke zprávě zatím vyjádřilo, informuje server The Local.

Ceuta a Melilla jsou oblíbené vstupní body pro africké migranty, kteří se snaží dostat do Evropy. Běženci se snaží přelézt složité hraniční systémy vysokých plotů s ostnatými dráty. Migranti na nich občas visí i několik hodin. Další se pokouší překážkám vyhnout tak, že plavou podél pobřeží.

Španělské a marocké úřady spolupracují ve snaze zabránit migrantům z afrických zemí vstoupit do španělských enkláv. „Existují videa, kde můžete vidět, jak marocká policie bije (přistěhovalce)... nechá je spadnout a pak je pošle pryč," tvrdí Amnesty s tím, že španělští policisté před tím zavírají oči.

Poté, co se dostanou na španělské území, jsou migranti drženi v dočasných zadržovacích střediscích, zatímco úředníci rozhodují, zda budou deportováni. Ani tady ale jejich cesta zdaleka nekončí. „Většina lidí požádá o azyl - s výjimkou těch, kteří mají syrské občanství - se ocitnou zablokováni v limbu, kterým je Ceuta a Melilla," řekl Esteban Beltran, ředitel Amnesty International Španělsko.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že do Ceuty a Melilly loni dorazilo více než 11.600 migrantů a uprchlíků, většina z nich pochází ze Sýrie. Jejich počet od roku 2014 vzrostl o 55 procent. Spojená populace obou enkláv přitom čítá jen něco málo přes 170 tisíc lidí.

Azylové žádosti Syřanů jsou obvykle zpracovány okamžitě – nemusí totiž prokázat, že jsou v nebezpečí, protože jejich země je uprostřed konfliktu. Jiné národnosti mají tvrdší podmínky a čekají o mnoho déle, varuje AI a dodává, že pravidla azylového řízení nejsou vždy dodržována.

Amnesty také tvrdí, že záchytná střediska nedokáží ochránit ty nejzranitelnější, jako jsou homosexuálové. V centru Melilla požádalo o azyl přinejmenším 60 lidí, kteří uvedli, že jsou doma pronásledování kvůli jejich sexuální orientaci - a někteří čekali na rozhodnutí od šesti měsíců do jednoho roku.

Aktivisté uvedli, že tito zranitelní jedinci trpěli diskriminací ze strany jiných osob v centru. Čelit museli výhrůžkám a dokonce i útokům. Amnesty proto vyzvala Španělsko, aby zajistilo okamžitý přesun těch, kteří jsou zvláště zranitelní a aby ukončilo spolupráci v oblasti kontroly migrace se sousedním Maroku, které je obviněno z porušování práv uprchlíků.

Témata:  Španělsko uprchlíci Maroko

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy