reklama

Pařížská integrovaná doprava" (RATP) najímá herce, kteří se stylizují do role "letušek". Cestujícím vysvětlují, jak se mají chovat v případě neočekávaných událostí či jak jim předcházet. Herci odění do slušivých uniforem promlouvají k cestujícím za užívání podobných gest, kterými stevardky na palubě letadel instruujíc cestující těsně před startem, jak se chovat, pokud pilot oznámí nutnost nouzového přistání a podobně ( 'airline safety demonstration' treatment). To vše nyní přizpůsobeno podmínkám pařížského metra.

Klientům podzemky jsou vydávány brožury, rovněž podobné těm, které obdrží pasažéři podnikající cestu letadlem a které v letadle obvykle nalezneme v kapse sedadla před námi. Havas Paris a RATP svorně tvrdí, že se v metru každý den něco stane – hovoříme o 400 případů ročně. K nehodám dochází především pak proto, že cestující nedávají pozor a jsou neopatrní. Jen v roce 2014 bylo evidováno 274 případů pádu do kolejiště.

Mezi nejnebezpečnější aktivity končící pádem mezi nástupiště a soupravu v metru patří situace, kdy dítě jezdí na skútru po platformě metra. Jiné úrazy se staly, když rodiče zkoušeli blokovat dveře vagónu dětským kočárkem, nebo když lidé zkrátka telefonují a nevšímají si, co se kolem děje.

Situace kdy metro chrání a kdy zabíjí

Když se tak člověk dívá na pohyby herců, jejichž výkonů se užívá pro šíření bezpečnostní osvěty, nelze si nevzpomenout na dobu, kdy pražské metro bylo ještě v zárodku a mělo podobně romantický nádech jako nyní metro v Paříži. Vznikly dokonce písničky o metru, které v televizním klipu interpretovali tehdy výborná zpěvačka Valérie Čižmárová a její pěvecká legenda Aleš Ulm. Posuďte sami:

Dodáváme, že metro se v minulosti nevyhnulo teroristickým útokům. V roce 2011 došlo k děsivému pumovému útoku v Minsku. Zemřelo 15 lidí, 204 bylo zraněno. Roku 2005 se odehrála série pumových útoků, částečně realizovaných v metru v Londýně.

V roce 1995 zabíjel v tokijském metru zabiják bez z zápachu a barvy – nervový plyn sarin. Jde-li o nehody v metru způsobené lidským faktorem, možná si čtenáři vybaví nehodu v moskevském metru. Tato nehoda se stala v roce 2014. Zavinila ji špatně přehozená výhybka. 24 lidí zemřelo a 241 jich bylo zraněno. Moskevské metro zažilo výbuch bomby v metru v roce 2010 na stanici Ljubljanka a stanici Park kultury. Zemřelo 41 lidí, zraněno bylo 88.

Za druhé světové války to bylo například metro v Londýně, které zachránilo mnoho životů v době, kdy byl Londýn vystaven bombám německých bombardérů.

Loading...
reklama