Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Mosulu se už týden nedostaly zásoby jídla a paliva

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Bagdád - Do severoiráckého Mosulu, kde probíhá ofenziva proti ozbrojencům z Islámského státu, se již týden nedostaly zásoby jídla a paliva. Stěžují si na to místní obyvatelé.

V oblasti přitom zavládlo chladné počasí, které předznamenává, že se blíží tuhá zima, poznamenala agentura Reuters. Odhaduje se, že v islamisty držených oblastech města žije přes milion lidí.

Podle iráckých velitelů vládní jednotky získaly kontrolu již nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech.

Elitní irácké jednotky jsou přitom jedinou silou, která vstoupila do Mosulu z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, šíitské milice pak ze západu.

Pomalejší postup armádních jednotek znamená, že se operace v Mosulu protáhne do zimy. Humanitární organizace již varovaly před hrozbami, se kterými se kvůli tomu budou místní obyvatelé potýkat. Jeden z mosulských obchodníků agentuře Reuters řekl, že dodávky paliva a potravin se do města nedostaly již od minulé neděle.

Témata:  Irák

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 20:14

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy