Írán dnes uzavřel své pozemní hranice s Irákem a zastavil i lety do této země v souvislosti s násilnostmi v Bagdádu. Nepokoje v iráckém hlavním městě pokračovaly v noci na dnešek. Vyžádaly si již nejméně 23 životů a stovky zranění, napsala agentura AFP. Ozbrojené střety vyvolalo oznámení vlivného duchovního vůdce Muktady Sadra, že definitivně odchází z politiky. Sadr na protest proti nepokojům zahájil hladovku.
V noci se i v přísně střežené vládní zóně ozývaly exploze a kulometná palba. Podle bezpečnostních složek se střetávali Sadrovi stoupenci a příslušníci jeho milic s iráckými složkami bránícími vládní čtvrť a polovojenskými organizacemi podporovanými Íránem. Irácká armáda podle AP později uvedla, že iráčtí ozbrojenci vypálili čtyři rakety do vládní zóny, která je sídlem irácké vlády.
Po Sadrově prohlášení o jeho rezignaci vtrhli jeho stoupenci do sídla vlády a armáda v pondělí večer v celé zemi vyhlásila zákaz vycházení. Sadr na protest proti používání zbraní oběma stranami zahájil hladovku, uvádí Reuters.
Vedle Íránu, který svým obyvatelům důrazně doporučil, aby do Iráku necestovali, se k podobnému kroku rozhodly i další okolní země. Kuvajt například vyzval své občany, aby Irák opustili. Dubajské aerolinky Emirates dnes taktéž zastavily lety do Bagdádu kvůli pokračujícím nepokojům s tím, že dopravce situaci pečlivě sledují. Zda budou lety obnoveny ve středu, aerolinky neuvedly.
Sadrovo hnutí vyšlo jako nejsilnější formace z loňských říjnových voleb, ale později se odmítlo podílet na sestavování vlády a Sadrovi příznivci nyní pořádají protesty a požadují vypsání nových voleb. Svoji popularitu získal Sadr díky hlasité opozici vůči Spojeným státům a íránskému vlivu na iráckou politiku.
"Rozhodl jsem se už nevměšovat do politických záležitostí. Ohlašuji svůj definitivní odchod z politiky," stojí v Sadrově pondělním tweetu. Podle agentury Reuters Sadr také oznámil, že ukončí činnost institucí s ním spojených a že jde o reakci na patovou politickou situaci. Nadále budou fungovat pouze některé kulturní a náboženské organizace.
Irák vede kabinet dosluhujícího premiéra Mustafy Kázimího, který "až do odvolání" pozastavil činnost vlády a vyzval Sadra, aby "dal demonstrantům pokyn k odchodu z vládních institucí", napsala AFP.
Sadr kritizuje ostatní šíitské politické vůdce za to, že se nepřipojili k jeho návrhům reforem. Jeho podporovatelé protestují u parlamentu a vládních budov už od konce července a narušují proces výběru nového prezidenta a premiéra.
Duchovní už v červnu stáhl z parlamentu poslance zvolené v jeho bloku poté, co nedokázal sestavit vládu bez účasti svých rivalů, kterými jsou především šíitské politické strany podporované Teheránem.
Sadr trvá na svolání předčasných voleb a rozpuštění parlamentu. Žádný politik, který byl u moci od americké invaze v roce 2003, by neměl být v úřadu, prohlásil Sadr.
Témata: Irák
Související
9. září 2024 11:16
31. července 2024 13:32
28. srpna 2022 14:35
30. července 2022 19:58
21. května 2022 21:55
12. dubna 2022 11:51