Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet obětí střetů v Bagdádu stoupl na 23, Írán uzavřel hranice s Irákem

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Írán dnes uzavřel své pozemní hranice s Irákem a zastavil i lety do této země v souvislosti s násilnostmi v Bagdádu. Nepokoje v iráckém hlavním městě pokračovaly v noci na dnešek. Vyžádaly si již nejméně 23 životů a stovky zranění, napsala agentura AFP. Ozbrojené střety vyvolalo oznámení vlivného duchovního vůdce Muktady Sadra, že definitivně odchází z politiky. Sadr na protest proti nepokojům zahájil hladovku.

V noci se i v přísně střežené vládní zóně ozývaly exploze a kulometná palba. Podle bezpečnostních složek se střetávali Sadrovi stoupenci a příslušníci jeho milic s iráckými složkami bránícími vládní čtvrť a polovojenskými organizacemi podporovanými Íránem. Irácká armáda podle AP později uvedla, že iráčtí ozbrojenci vypálili čtyři rakety do vládní zóny, která je sídlem irácké vlády.

Po Sadrově prohlášení o jeho rezignaci vtrhli jeho stoupenci do sídla vlády a armáda v pondělí večer v celé zemi vyhlásila zákaz vycházení. Sadr na protest proti používání zbraní oběma stranami zahájil hladovku, uvádí Reuters.

Vedle Íránu, který svým obyvatelům důrazně doporučil, aby do Iráku necestovali, se k podobnému kroku rozhodly i další okolní země. Kuvajt například vyzval své občany, aby Irák opustili. Dubajské aerolinky Emirates dnes taktéž zastavily lety do Bagdádu kvůli pokračujícím nepokojům s tím, že dopravce situaci pečlivě sledují. Zda budou lety obnoveny ve středu, aerolinky neuvedly.

Sadrovo hnutí vyšlo jako nejsilnější formace z loňských říjnových voleb, ale později se odmítlo podílet na sestavování vlády a Sadrovi příznivci nyní pořádají protesty a požadují vypsání nových voleb. Svoji popularitu získal Sadr díky hlasité opozici vůči Spojeným státům a íránskému vlivu na iráckou politiku.

"Rozhodl jsem se už nevměšovat do politických záležitostí. Ohlašuji svůj definitivní odchod z politiky," stojí v Sadrově pondělním tweetu. Podle agentury Reuters Sadr také oznámil, že ukončí činnost institucí s ním spojených a že jde o reakci na patovou politickou situaci. Nadále budou fungovat pouze některé kulturní a náboženské organizace.

Irák vede kabinet dosluhujícího premiéra Mustafy Kázimího, který "až do odvolání" pozastavil činnost vlády a vyzval Sadra, aby "dal demonstrantům pokyn k odchodu z vládních institucí", napsala AFP.

Sadr kritizuje ostatní šíitské politické vůdce za to, že se nepřipojili k jeho návrhům reforem. Jeho podporovatelé protestují u parlamentu a vládních budov už od konce července a narušují proces výběru nového prezidenta a premiéra.

Duchovní už v červnu stáhl z parlamentu poslance zvolené v jeho bloku poté, co nedokázal sestavit vládu bez účasti svých rivalů, kterými jsou především šíitské politické strany podporované Teheránem.

Sadr trvá na svolání předčasných voleb a rozpuštění parlamentu. Žádný politik, který byl u moci od americké invaze v roce 2003, by neměl být v úřadu, prohlásil Sadr.

Témata:  Irák

Související

Aktuálně se děje

22. října 2024 18:56

22. října 2024 18:04

22. října 2024 16:38

Nový vývoj v kauze potyčky Soukupa s Dopitou. Kdo tahá za delší konec?

Už to vypadalo, že jedna či druhá strana si v kauze potyčky Jaromíra Soukupa a Mirka Dopity před domem Agáty Hanychové bude moci oddechnout. Policie se chystala předat případ do přestupkového řízení. Náhle je ale všechno jinak. Ví se, kdo tahá za delší konec provazu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy