Tisíce příznivců šíitského duchovního se dnes shromáždily v Bagdádu a vnikly do vládní a diplomatické čtvrti. Demonstraci se snažila rozehnat u sídla parlamentu policie, použila slzný plyn a ohlušující granáty. Protestující po policistech házeli kamení. Při zásahu bylo zraněno 100 demonstrantů a 25 členů pořádkových služeb, uvedla agentura AFP s odkazem na podvečerní vyjádření ministerstva zdravotnictví.

Demonstranti v okupované budově seděli v jednacím sále, ale také leželi na kobercích na chodbách nebo seděli opření o sloupy. Někteří se ovívali kusy kartonů, jiní si kvůli horku vysvlékli košile a zůstali jen v nátělnících. Mnozí trávili čas hrami na mobilních telefonech.

Lidé se v Bagdádu shromáždili po Sadrově výzvě, aby vyšli do ulic a zabránili vzniku nové vlády nakloněné Íránu. "Přišli jsme, abychom odstranili zkorumpovanou politickou třídu a zabránili jí svolat zasedání parlamentu," řekl jeden z demonstrantů. Parlament se dnes měl sejít a pravděpodobně by jednal o vzniku nové vlády. Demonstranti obsadili irácký parlament už ve středu.

Ke klidu a smířlivému řešení situace dnes vyzvalo mnoho politiků i například šéf mise OSN v Iráku. Oba bloky "by si měly sednout k jednomu stolu, vyjednávat a dohodnout se. Pro dobro Iráku a Iráčanů," řekl v televizním projevu premiér Mustafá Kázimí.

Irák je v politické krizi od voleb z loňského října. Největší podporu měl blok šíitského duchovního, který se snažil složit vládu. Po neúspěchu ale Sadr nařídil svým příznivcům a spojencům opustit parlament. Proíránské síly pak jmenovaly Muhammada Súdáního kandidátem na post premiéra.