reklama

Informovala o tom agentura AP. Kamiony s pomocí vyslala irácká vláda, reagovala tak na žádost humanitárních organizací, které se obávaly, že místním obyvatelům hrozí nedostatek pitné vody a jídla.

"Nepanuje tady žádná spravedlnost," řekl abú Ahmad, který se z bezpečnostních důvodů bál zveřejnil celé jméno. "Někteří lidé si vzali množství tašek s jídlem, jiní nedostali nic," dodal.

I když měly nákladní automobily na sobě označení, že rozvážejí pomoc jménem místní vlády, u rozdělování pomoci údajně nebyl žádný z vládních úředníků či jiný bezpečnostní představitel. Muži, ženy i děti tak ihned začaly bojovat o pytle s moukou a krabice s jablky, popsala AP.

"Jsme zoufalí, to je poprvé, co vidím automobil s pomocí," uvedl abú Ahmad. Potraviny a voda, které si místní obyvatelé nashromáždili před začátkem ofenzivy, podle něj již došly.

V jednu chvíli muselo několik iráckých vojáků dokonce vystřelit do vzduchu ve snaze uvolnit místo v ulici, kterou projížděly sanitky se zraněnými z nedaleké bojové fronty. "Naše životy byly naprosto normální, jen jsme chodili do práce a na konci dne jsme se vraceli domů. Současná situace z nás udělal naprosto necivilizované lidi," uvedl jeden z mladíků, který boj o jídlo pozoroval.

reklama