reklama

Projednávání případu je veřejné a má skončit ve čtvrtek. Verdikt, zda spustit odchod je v pravomoci vlády či parlamentu, je očekáván počátkem ledna.

Vrchní soud počátkem listopadu rozhodl, že proces brexitu nemůže začít bez souhlasu parlamentu. Vláda je naopak přesvědčena, že má pro takový krok mandát daný referendem, v němž se koncem června Britové vyslovili pro odchod z EU a jehož výsledek by měli všichni respektovat.

Státní zástupce Jeremy Wright dnes u nejvyššího soudu argumentoval tím, že parlament řádně projednal a schvaloval konání referenda, a proto další schvalování zákonodárců v této otázce není nutné.

Stěžovatelé, investiční manažerka Gina Millerová a kadeřník Deir dos Santos, kteří záležitost dali k soudu, však argumentovali tím, že brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí. To se podle navrhovatelů nemůže stát bez souhlasu parlamentu.

Hlavní soudce David Neuberger zahájil dnešní rokování před právníky, novináři a zástupci veřejnosti tím, že odsoudil hrozby a urážky, které zazněly na adresu Millerové. "Vyhrožování a nadávání lidem za to, že uplatňují své základní právo obrátit se na soud, podkopává zákonnost," řekl Neuberger. Podle médií některé anonymní vzkazy hrozily ženě smrtí.

Vláda věří, že s odvoláním uspěje, ale někteří právníci si myslí, že její šance jsou malé. Pro případ, že 11 členů nejvyššího soudu odvolání zamítne, vláda připravila návrh zákona, kterým by rychle požádala parlament, aby jí "dovolil" aktivovat článek 50 v plánovaném termínu, uvedla dnes zpravodajská stanice BBC.

Loading...
reklama