Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Van der Bellenovo první vystoupení: Nový rakouský prezident vybídl k toleranci

Alexander Van der Bellen
Alexander Van der Bellen
Foto: Wikimedia Commons

Vídeň - Nově zvolený rakouský prezident Alexander Van der Bellen měl dnes dvé první veřejné vystoupení po oficiálním oznámení úplných výsledků hlasování. Rakušany vyzval k větší toleranci.

"Pokusme se spolu méně hádat a více si naslouchat, začněme spolu mluvit," prohlásila budoucí hlava státu podle agentury APA. Svou výhru označil Van der Bellen za "červeno-bílo-červený" signál pro celou Evropu, že politika podporující soužití je nejen smysluplná, ale i přináší úspěch.

Po dopočítání korespondenčních hlasů se dnes potvrdilo, že Rakušané zvolili za svého příštího prezidenta 72letého ekonoma Van der Bellena. Podle údajů APA ho podpořilo 2,47 milionu zúčastněných voličů, což představuje zisk 53,79 procenta hlasů.

Pro jeho rivala z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera hlasovalo 2,12 milionu voličů.

Témata:  Rakousko Alexander Van der Bellen

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy