reklama

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury BVA-Salesforce, o kterém dnes informovala agentura Reuters. Favoritem na vítězství v hlasování zůstává podle ankety nadále kandidát tradiční pravice François Fillon.

Valls, který byl předsedou vlády prezidenta Françoise Hollandea od jara roku 2014, oznámil kandidaturu na nejvyšší úřad v zemi v pondělí poté, co dosavadní prezident prohlásil, že se o druhý mandát v řadě ucházet nebude. Podle průzkumů veřejného mínění je Hollande u voličů rekordně neoblíbený a nevyhrál by ani levicové primárky.

Pokud by Valls lednové socialistické primárky vyhrál a v dubnu by skutečně kandidoval v prvním kole prezidentských voleb, získal by podle aktuálního průzkumu agentury BVA-Salesforce pouze 13 procent hlasů.

Volby prezidenta Francie v roce 2017  se budou konat po pěti letech od voleb v roce 2012 a nový prezident se volí opět na pětileté funkční období. První kolo voleb se bude konat 23. dubna 2017 a pokud v něm žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude se hlasovat o dvou kandidátech s nejvyšším počtem hlasů v druhém kole 7. května.

reklama