Washington - Teroristický útok v Ohiu spáchaný Abdulem Razakem Alim Artanem odhaluje současné trendy v džihádistickém terorismu. Namísto jedné džihádistické skupiny terorističtí útočníci nachází inspiraci v ideologickém rámci a rétorice celého džihádistického hnutí. I když příslušnost k IS převažuje, teroristická hrozba na půdě USA hrozí i od dalších skupin a jedinců, tvrdí Washington Post na základě studie Not Just the Caliphate: Non–Islamic State–Related Jihadist Terrorism in America (Nejen kalifát: Džihádistický terorismus nespojený s Islámským státem).
Studie Sarah Gilkes, uveřejněná George Washington University v rámci jejího programu výzkumu extremismu (Program on Extremismus), ukazuje, že v USA bylo za činy vztažené k džihádismu odsouzeno 79 lidí, kteří se nehlásili k IS. Podle Gilkes to indikuje přitažlivost a vitalitu džihádistického hnutí, které nestojí na jedné skupině a jedinci. Likvidace jeho vůdčích postav zcela neodstraní jeho hrozbu, protože hnutí není podřízeno hierarchickým strukturám.
IS zůstává hlavním „tahákem" islamistického terorismu. 99 zatčených jedinců z 178 bylo spojeno s IS. Mimo IS jsou američtí teroristé spojováni s dalšími 12 cizími teroristickými organizacemi. Podle Gilkes se jedná o alarmující informaci, protože nejúspěšnější útoky bývají právě od těch, kteří jsou trénováni teroristickými organizacemi. Každý úspěšně provedený útok zvyšuje přitažlivost teroristických organizací pro potenciální rekruty.
Podle čísel však podpora jiných organizací mimo IS se snižuje. Zatímco v roce 2011 bylo zatčeno dvacet šest lidí nespojených s IS (33%), v dalších letech počet postupně klesal. V roce 2015 to bylo už jen 12 zatčených a pouze tři v roce 2016. Naproti tomu podpora IS stoupá. V březnu 2014 došlo k prvnímu zatčení spjatého s IS, na konci roku číslo vystoupalo na 12. Následující rok to bylo již 62, a na konci července 2016 se přidalo dalších 21. IS profituje z dlouhodobého působení Al-Káidy a jejích západních kazatelů, kteří uvedli některé z těchto teroristů do světa džihádu. Plody jejich vzdělání ale nakonec sklízí IS.
I přes vzrůstající podporu IS zůstává domácí islámský terorismus nespojený s IS velkou hrozbou pro Spojené státy. Přibližně jedna třetina - 34 procent – zadržených byla zapojena do přípravy teroristických útoků ve Spojených státech. Jejich cíle zahrnovaly náboženské instituce jiného vyznání, vládní budovy, banky, bary a vysokých škol. Pouze jedna z těchto uvedených osob ale dokázal svůj plán dovést do konce – útočník v Bostonu Dzhokhar Tsarnaev.
Data taktéž dokazují domácí povahu této hrozby. Navzdory obavám z uprchlíků a imigraci, 52 z 79 jedinců obviněných z džihádistických trestních činů nespojených s IS jsou občané USA nebo mají zajištěný trvalý pobyt. Pouze čtyři jsou emigranti, z toho dva byli v zemi nelegálně, a jeden byl v zemi na studentské vízum.
Témata: Islámský stát , terorismus, Islám
Související
27. srpna 2024 6:32
25. srpna 2024 16:08
25. dubna 2024 16:34
9. dubna 2024 20:09
3. srpna 2023 20:45
31. května 2023 10:33