Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump bude mít větší vliv na státní média

Donald Tump
Donald Tump
Foto: Facebook

Washington - Prezident USA Barack Obama by měl do konce měsíce podepsat zákon, který poskytne jeho nástupci Donaldu Trumpovi větší vliv na vládní média vysílající do zahraničí, včetně rozhlasových stanic Hlas Ameriky (VOA) a Rádio Svobodná Evropa/Rádio svoboda (RFE/RL). Napsala to dnes agentura Reuters.

Kongres minulý týden schválil zákon, který rozpouští nezávislou vysílací radu guvernérů, která na provoz stanic VOA, RFE/RL a dalších vládou podporovaných médií dohlíží. Nahrazuje ji výkonným ředitelem, kterého jmenuje prezident a potvrzuje Senát.

Trump měl během volební kampaně s novináři neurovnané vztahy a panují obavy, zda si vládní média po jeho nástupu do funkce udrží redakční nezávislost, píše Reuters. Není ale zatím jasné, zda změna zvýší vliv prezidenta na zpravodajství a informace ve vysílání stanic do Ruska, na Kubu, do Číny a dalších autoritářských států, či zda má jen zvýšit jeho efektivitu.

Republikáni i demokraté v Kongresu myšlenku reorganizace vysílacích médií podporovali v zájmu omezení byrokracie a zvýšení účinnosti. Podle kongresových zdrojů jsou obavy přehnané, protože šéfa jmenovaného prezidentem musí potvrdit Senát a základní organizační struktura stanic zůstane stejná. Zatím prý nejsou žádné informace o tom, že by Trumpův štáb členy rady guvernérů kontaktoval.

Někteří činitelé ministerstva zahraničí a zpravodajských služeb se nicméně obávají, že Trump není dostatečně ostražitý vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, který považuje vysílání stanic RFE/RL za pokus podlomit jeho vládu, uvádí Reuters.

Vysílací rada guvernérů se nejprve změní na "mezinárodní vysílací poradní radu", která bude novému šéfovi radit. Postupně pak zanikne.

Témata:  Donald Trump Svobodná Evropa Barack Obama

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy