Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polskem opět otřásají demonstrace proti vládě

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - I dnes jsou před polským parlamentem demonstranti protestující proti vládě. Nepočetnou skupinu lidí hlídají policisté, uvedla polská televizní stanice TVN 24.

Podle pořadatelů se na místě sešlo 3500 lidí, policie odhadla počet lidí na 1500, uvedl list Rzeczpospolita. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Bronislaw Komorowski. Od budovy ústavního soudu se účastníci přesunuli opět před sídlo Sejmu (dolní parlamentní komory).

Demonstrace, kterou svolal Výbor pro obranu demokracie (KOD), měla být podle polských médií symbolickým rozloučením s předsedou této instituce Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí.

Před ústavní soud přišla řada politických představitelů a dalších veřejně známých osobností. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Komorowski.

Účastníci protestu přišli s vlajkami Polska i EU a s podomácku vyrobenými transparenty, na nichž měli hesla jako: "Je nás hodně a bude nás víc!" nebo "Bezpráví a nespravedlnost?".

Poslanci opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní strávili druhou noc v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují jednací sál.

Témata:  Polsko demonstrace v Polsku

Související

Aktuálně se děje

19. listopadu 2025 16:03

Tragická nehoda u Blučovič na Vyškovsku. Řidička nepřežila čelní střet

Tragická nehoda se ve středu stala na Vyškovsku. Na jedné z frekventovaných silnici došlo k čelní srážce dvou vozidel, která si vyžádala lidskou oběť. Další tři lidé utrpěli zranění. Příčina havárie je předmětem policejního vyšetřování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.