Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neházejte nás do jednoho pytle, všichni nejsme tak špatní, prosí uprchlíci obyvatele Německa

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín – Po útoku v Berlíně apelují uprchlíci žijící v Německu na tamní občany, aby je neházeli všechny do jednoho pytle a nepodezřívali je ze špatností. „Utekli jsme před tímto druhem terorismu a on nás pronásledoval až sem,“ říká v souvislosti s děním v Berlíně jeden se syrských migrantů. Informuje o tom list Guardian.

Uprchlíci v Berlíně žádají, aby je Němci nesoudili všechny podle jednoho člověka a nevystavovali je všechny podezření ze zločinů. Reagují tak na zátah policejního komanda, které pečlivě prohledávalo jejich ubytovnu umístěnou v hangárech bývalého letiště Tempelhof. Speciální jednotka tam zasahovala v souvislosti s pondělním útokem na vánoční trhy.

„Samozřejmě, že máme strach,“ přiznává šestadvacetiletý Ibrahim Sufi, Syřan žijící v hangáru 7 na bývalém letišti Tempelhof. „My se obáváme o to, jak se na nás bude německá veřejnost po tomto teroristickém útoku dívat. Mé poselství Němcům zní: Nepodezírejte nás všechny, negeneralizujte,“ apeluje na Němce.

Uprchlíci už byli podle listu Guardian obtěžováni desítkami novinářů, kteří hledali informace o policejní operaci provedené po pondělím útoku, při kterém zemřelo 12 lidí. Někteří z nich už raději stáčí oči k zemi, když opouští obrovské hangáry a odjíždí na jazykovou výuku, a mávají rukama, aby odradili novináře, popisuje list dění v azylovém zařízení.

„Probudili jsme kvůli křiku asi v 3:30 ráno," vzpomíná jednadvacetiletý afghánský uprchlík Safihullah, který žije v hangáru 6, kam policie vpadla. „Netušili jsme, co se děje. Bezpečnostní stráže nám řekli, abychom zůstali uvnitř. Později nám řekli, že tu byla policejní razie. Nic jiného nám neřekli,“ vysvětluje.

Ali Muhammed, Syřan žijící v hangáru 5, řekl, že spal v nedaleké stanice metra, protože v útulku bylo přes noc příliš mnoho hluku. „Existuje tady mnoho problémů," přiznává a mluví například o boji o jídlo a pití.

Mohammed Jankhan (23) z Afghánistánu, řekl, poznal člověka, kterého policie původně identifikovala jako hlavního podezřelého. Jankhan, který fotku viděl v médiích, řekl, že viděl onoho muže v Tempelhofu v posledních třech měsících. Mluvil prý persky a byl spíše samotář. „Prostě normální chlap,“ uvedl.

Příliv více než milionu přistěhovalců do Německa, zejména ze zemí jako Sýrie, Irák a Afghánistán, změnil veřejné názory na imigraci a oslabil podporu kancléřky Angely Merkelové. Vyvolal také vlnu xenofobie. Úřady v Berlíně uvádí, že loni bylo zaznamenáno 59 útoků na uprchlická zařízení ve městě, letos to zatím bylo 48.

„Nemáme nic společného s tímto zločinem," volá Ammar Wazzaz, pětačtyřicetiletý uprchlík ze syrského města Idlib. „Doufám, že to, co tento člověk udělal, nepoškodí pověst uprchlíků, jako jsme my, kteří jsou Německu velmi vděční,“ uvedl. Yaser, dvaatřicetiletý uprchlík ze Sýrie, dodal, že byl sklíčený, když o útoku četl na Facebooku. „Utekli jsme před tímto druhem terorismu a on nás pronásledoval až sem," posteskl si.

Témata:  Německo uprchlíci teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tereza Ramba má být z nejhoršího venku. První informace o diagnóze

Mezi hvězdy šoubyznysu, které letos na podzim skončily v nemocnici, se nejnověji zařadila Tereza Ramba. O přesné podstatě svých problémů se nezmínila, fanouškům nicméně vzkázala, že je z nejhoršího venku. Jak zní její diagnóza? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy