Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odveta za rezoluci OSN: Izrael zrušil návštěvu ukrajinského premiéra Hrojsmana

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Jeruzalém - Předseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman měl na příští týden naplánovanou cestu do Izraele. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však akci zrušil. Jde o odvetu za to, že Kyjev v pátek podpořil při hlasování v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která žádá, aby židovský stát přestal stavět osady na okupovaných palestinských územích.

Rezoluce na Izrael naléhá, aby "okamžitě a zcela ukončil veškeré osídlování na okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma". Výstavba osad podle ní "představuje zjevné porušení mezinárodního práva".

Netanjahu označil rezoluci za "neobjektivní a hanebnou" a prohlásil, že Izrael přehodnotí své vztahy s OSN, včetně přítomnosti zástupců této instituce v Izraeli.

List Haarec připomněl, že předseda ukrajinské vlády Hrojsman je židovského původu - jeho příbuzní žijí podle deníku v izraelském městě Ašdod. V minulosti Hrojsman působil jako starosta města Vinnycja, kde byl aktivní v místní židovské komunitě, napsal Haarec.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců.

Témata:  Benjamin Netanjahu OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

27. května 2026 9:21

Češi na MS v hokeji trápili hvězdnou Kanadu. Celebrini a Crosby předvedli, co umí

Poté, co o úterním poledni dali Čechům šanci na lepší umístění Dánové tím, že svůj duel s Norskem poslali do prodloužení, žila naděje, že by skutečně z toho mohlo být konečné druhé místo ve skupině B pro český tým a tím pádem snadnější soupeř. A hlavně také možnost hrát čtvrtfinále ve Fribourgu a necestovat tak do Curychu. Ani jedno se nakonec bohužel nevyplnilo. A to i přesto, že Češi do duelu s obrovským favoritem vstoupili dobře. Po dvou třetinách dokonce vedli 2:1, ale v závěrečné třetí třetině se Kanaďanům povedlo otočit skóre. I když z toho nakonec byla prohra, dá se říct, že Češi odčinili předešlou ostudnou prohru s Norskem.

Zdroj: David Holub

Další zprávy