Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti proudí do Německa ve velkém. Země přijala více žádostí o azyl než zbytek EU dohromady

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Německo obdrželo v roce 2016 více žádostí o azyl než zbytek Evropské unie (EU) dohromady. V reakci na zprávu místopředseda Bundestagu varuje, že migrační krize pro Německo zdaleka ještě neskončila. Uvádí to německá média.

Podle Eurostatu, statistického úřadu Evropské unie, bylo v prvních devíti měsících roku 2016 v EU podáno 988 tisíc žádostí o azyl. Přibližně dvě třetiny z nich byly podány v Německu. Přesné údaje známy nejsou – liší se totiž čísla Eurostatu, podle kterých bylo v Německu podáno 612 tisíc žádostí, zatímco federální ministerstvo vnitra uvádí číslo 658 tisíc.

Skutečný počet žádostí o azyl zpracovávaných v rámci EU mezi lednem a zářím 2016 pak byl 756 tisíc, 55 procent z nich bylo zpracováváno právě v Německu.

V rozhovoru pro Die Welt místopředseda německého Bundestagu John Sing Hammer varoval, že čísla jasně ukazují, „že uprchlická krize v Německu ještě nepominula“.

Die Welt navíc píše, že se čísla zpracovaných žádostí mohou z velké části týkat migrantů, kteří přišli do země ještě před rokem 2016 – úřady jsou totiž zahlceny a tak jim rozhodování o žádostech může trvat až několik měsíců. Německá média uvádí, že v prvních devíti měsících roku 2016 bylo do nového národního systému zapsáno více než čtvrt milionu, konkrétně 272 tisíc, nových migrantů.

Například Dánsko naopak zaznamenalo prudký pokles počtu žádostí o azyl – z asi 21 tisíc v roce 2015 na 5300 v roce 2016. Tento pokles je možné částečně připsat přísnější migrační legislativě – jde například o zkrácení doby trvání povolení k pobytu, či omezení týkající se sloučení rodin.

Dánové také přijali takzvaný „šperkový zákon“, díky kterému může být migrantům zabavena hotovost a cennosti. Tyto prostředky pak mohou jít na pokrytí nákladů na jejich péči. Cílem je zmírnit zátěž kladenou na dánské daňové poplatníky.

V prosinci Sing Hammer, člen Bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), koaličního partnera Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angely Merkelové, varoval, že by se počet syrských migrantů v Německu mohl brzy zdvojnásobit právě kvůli právu na sloučení rodin. Podle průzkumu si totiž každý Syřan plánuje přivést nejméně jednoho svého příbuzného. 

Témata:  Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).