Řím - Walking football (chodící fotbal), při němž je zakázáno běhat, se už dostal do Itálie a má řadu fanoušků. Disciplína vynalezená v roce 2011 Brity velmi prospívá fyzické kondici, píše deník Corriere della Sera.
Nový sport může být ideálním řešením pro ty, kdo chtějí hrát až do sedmdesátky. Jaká jsou jeho pravidla? První samozřejmě zní, že se hraje v chůzi. Kdo popoběhne, dopouští se přestupku. Míč zůstává dole, nanejvýše metr a půl nad zemí. Zakázány jsou všechny surovosti. Hraje se na fotbalovém hřišti, šest hráčů proti šesti plus dva brankáři. Hra má dva poločasy o 12 minutách.
Pomalá verze fotbalu je vhodná pro osoby s opotřebovanými chrupavkami a nadváhou nebo s vysokým tlakem, zkrátka pro ty, kdo by nemohli hrát v běhu.
Walking football se zrodil v roce 2011 v Británii a dnes ho hraje na 800 týmů, které mají tisíce fanoušků. Týmy sdružuje Football Association, která pořádá různé národní a regionální turnaje. Boom tohoto sportu nastal v roce 2014, kdy si nejvýznamnější britská banka vybrala walking football pro svou reklamní kampaň.
Chodící fotbal má všechny charakteristiky pro to, aby byl úspěšný i v Itálii, zemi, která miluje fotbal a kde je populace nad padesát let stále početnější.
Jako první využil walking football jako rehabilitační terapii britský fyzioterapeut Mick Quinn. "Asi před třemi lety jsem slyšel mluvit o novém sportu pro muže vyššího věku, který jim dovoluje vrátit se k fotbalu," říká. "Hlavním rozdílem oproti tradičnímu fotbalu je to, že se neběhá, ale chodí. V tomto směru je výkon těla nižší. Napadlo mě navrhnout tento sport mým pacientům jako terapii. Po zdravotních komplikacích bývá psychická blokáda vůči myšlence na návrat ke sportování. V případě chodícího fotbalu tento strach odpadá, protože nehrozí nebezpečí zdravotních komplikací," dodává.
Profesor na Astonské univerzitě v Birminghamu Peter Reddy potvrzuje kladné působení "pomalého fotbalu" svým výzkumem realizovaným na vzorku osob ve věku od osmačtyřiceti do pětašedesáti let, které hrály po dobu 12 týdnů.
"Studie ukázala, že fotbal může být účinný v případech lehké nebo střední hypertenze a zlepšuje spalování tuků. Po čtyřicítce, kdy většina lidí přestává sportovat, je chodící fotbal vynikajícím prostředkem k udržení formy a dobrého zdraví," uvádí profesor Reddy.
Témata: fotbal, zdraví, zajímavosti
Související
26. října 2024 15:27
29. srpna 2024 14:22
26. srpna 2024 4:39
27. června 2024 0:07
9. dubna 2024 20:09
18. prosince 2022 21:51