reklama

Nástup Trumpa do funkce prezidenta USA mnohé děsí. Opravdu dojde k radikální změně, co se týče mocenských bloků?
Ano, změna se právě chystá. Donald Trump se myšlenkově odvrací od dosud propagovaného liberálního „vývozu demokracie“ a propaguje osvědčenější realistickou filozofii. To znamená, že mu půjde o vyvažování sil a celý svět v podobě současných států pak představuje šachová políčka velké geostrategické hry, o které usiluje hned několik hráčů.

Už v době kampaně si pan Trump označil Vladimira Putina jako svého protihráče na této šachovnici. A právě období před nástupem do funkce je velmi vhodné začít dohadovat směny a budoucí dohody, zkrátka nakreslit si svět podle Donalda a Vladimira.

Připustí „jestřábi“ z řad republikánů zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem?
I pro „jestřáby“ to bude výhodné. Tím, že se mocnosti dohodnou na sférách vlivu, dojde k šetření zdrojů na případné vojenské a jiné operace a tyto akce pak budou probíhat ve vzájemné shodě bez „politováníhodných událostí“, jakou je ničení sil jedné strany letectvem nebo raketami druhé strany, omylem samozřejmě. Leckdy stačí neškodit druhému. A o to se oba pánové budou snažit, jelikož nikdo nechce obětovat v boji víc životů a peněz, než musí.

Oba se navíc potřebují. Ve světě vyrůstají další mocnosti oplývající expedičními armádami. Hlavní z nich je Čína. Ta se považuje za „Říši Středu“. V praxi to znamená, že všichni se musí přizpůsobit Číně, nikoliv Čína jim. A právě tato země zavádí do svých ozbrojených sil novou letadlovou loď, tj. buduje expediční armádu.

Takže pánové Trump a Putin svou ochotou komunikovat si výhodně rozdělí sféry vlivu a nepřipuštěním Číny do svých dohod, oslabí její vliv na mezinárodním poli. To je klasický přístup studené války a filozofie rovnováhy sil.

Jak vnímáte nedávné Trumpovo vyjádření, že bude potřeba změnit dosavadní jaderný systém USA?
Je to logické a předvídatelné. Každá technologie potřebuje obměnu. Jaderný arzenál byl tvořen za éry první studené války a od té doby jsme vývojově zase dál. A údržba jaderného arzenálu není zadarmo. Každý vládce chce mít hezkou hračku a co nejlevněji. Pan Trump je navíc ekonom. Patrně mu vadí nějaká armádní praxe, která s jeho pohledem na výdaje není v souladu. Může jít o zavedení automatizace, nových typů raket nevyžadujících takové velkorysé prostory a finance. Máme éru počítačem naváděných raket podle GPS ovládaných klidně Vašim notebookem, pokud budete mít správné kódy.

Protože si Obamova administrativa nechtěla uvědomit, že se nachází v éře druhé studené války, pak logicky neobnovovala svoji neúdernější sílu s pečlivostí vlády, která má takový fakt na paměti.

Mění se s nástupem Trumpa do Bílého domu něco pro bezpečnost ČR?
Ano, budou se měnit sféry vlivu. Mocnosti si musí domluvit hranice zájmu. To bude zajímavé v případě Ukrajiny, pobaltských států a arktických oblastí. Pro ČR se toho moc nezmění. Maximálně destinace, kam posíláme své vojáky a policisty. Vlastní celistvost území ohrožena nebude. Tím ovšem nemluvím o druhotných hrozbách způsobených masovou migrací, ztrátou odbytišť nebo přerušením zdrojových toků. Jsme dominantně exportní ekonomikou a zhruba polovina zdrojů států EU je těžena mimo její hranice.

Turecko a USA jsou spojenci v rámci NATO, Ankara ale také kritizuje Washington za podporu Kurdů. Jde podle Vás o závažnou roztržku, nebo Turecko jen vyvolává „bouři ve sklenici vody“?
S nástupem Donalda Trumpa do funkce dojde k uklidnění. Kurdové byli podporováni Obamovou administrativou jako jedna z mála akceschopných sil stojící v opozici proti Islámskému Státu. A pokud nechce USA přijít o podporu Turecka, pak bude muset spolupráci s Kurdy oficiálně utlumit. To zajistí zlepšení oboustranných vztahů do příštího konfliktu.

Je mír v Sýrii blízko, jak už prohlásil Asad? Rusko stahuje část kontingentu ze Sýrie, ale zároveň tam dodalo raketové systémy...
Sýrie dnes patří do ruské sféry vlivu a Bašár Asad postupně získá kontrolu i nad zbytkem území v průběhu letošního roku. Pokud bude tímto tempem postupovat, do příštích Vánoc se mu to povede. Rusko stahuje a nestahuje část svého kontingentu. Jen rotuje síly. Zásoby a letecká podpora poskytnutá ruskou letadlovou lodí Admirál Kuzněcov podpořily Asadovy síly v boji o Aleppo a úspěšně.

Nyní v tomto původně dvoumilionovém městě musí proběhnout vyčišťovací policejně-vojenské operace, aby nikdo z bojovníků protistrany nezůstal Asadově režimu v týle. Zkrátka se musí zatknout všichni, kdo bojovali proti Asadovi. Navíc, Aleppo musí být připraveno k dalšímu životu. Musí být zlikvidována minová pole, nástrahy, zajištěna distribuce vody, elektřiny a potravin, jakož i dopravní obsluha tak, aby bylo možné nastartovat obchod. S obchodem získají lidé práci a to je přiměje znovu osídlit Aleppo.

Dovedete si představit takovou akci v podobně lidnatém městě, jakým je třeba  Praha? Je to práce na dlouhé týdny. A Islámský stát stále ovládá pár měst, jež jsou lidnatější než například Plzeň. Asad se nepustí do dalších bojů bez vyčištění Aleppa, nebude tříštit síly a potřebuje v dalším postupu od Aleppa podporu zázemí.

To dává Rusům dostatek času na rotaci sil a doplnění zásob. Včetně raket. Nové zbraně musí být vyzkoušeny v boji, musíte zjistit jejich limity právě v ostré akci. Vojáci se s nimi musí naučit spolupracovat v reálné situaci. To je vždy lepší a rychlejší, než všemožná cvičení, kde je výsledek předem jasně pozitivní a kde se problémy maskují. Spěchá snad někdo někam? Když se v Sýrii bojuje už 5 let, tak jeden rok nebo dva navíc už nikoho nepřekvapí. Buďme rádi, že Putin věnuje svou pozornost Sýrii. Až tam s Asadem vyhrají, pak je na řadě opět Ukrajina.

Takže konflikt v Donbasu takříkajíc nezamrznul?
Nyní obě strany věnují svůj čas a zdroje na vybavení, výcvik a přípravu na další fázi války. Na Ukrajině zatím převažuje podpora britská nad americkou. To umožňuje spekulace, že pan Trump vymění Ukrajinu za jiné území. A také, že si to Britové uvědomují.

A když jsme u toho zamrzávání, tak třeba v arktické oblasti může dojít k dohodě o hranicích vlivu. A to nemluvím o Antarktidě. Je to pár let, co si pan Putin připil vodou z antarktického jezera uloženého pod čtyřmi kilometry ledu. Proč by se pan Trump nebo Putin nemohli těšit z jiného zdrojového bohatství? Dělení Arktidy je jen otázka času. A nové robotické technologie tento čas zkracují. Když dovedete ovládat bezpilotní prostředek na dálku tisíců kilometrů nebo třeba vozítko na Marsu z povrchu zemského, proč byste nemohli ovládat těžebního robota z pohodlí floridské nebo moskevské kanceláře? Zdrojů je málo a jíst se musí...

Děkujeme za rozhovor.

reklama