Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým guvernérem Tibetu se stane Čchi Ča-la

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Peking - Novým guvernérem Tibetské autonomní oblasti byl jmenován Čchi Ča-la. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína.

Tibet patří k politicky nejcitlivějším regionům v Číně. Tibet má vlastní samosprávu, jeho nejvyšší představitelé jsou ale dosazováni Pekingem.

Osmapadesátiletý Čchi Ča-la nahradí dosavadního guvernéra Lozanga Gjalcchäna, který byl jmenován tajemníkem regionálního shromáždění lidových zástupců.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Peking tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Peking poukazuje na to, že oblast Tibetu byla součástí čínského území řadu století, mnozí Tibeťané naopak připomínají období nezávislosti, kdy regionu vládli místní buddhističtí vůdci.

Témata:  Čína Tibet Čchi Ča-la

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?