reklama

Primárky budou bez účasti dosavadního prezidenta Françoise Hollandea, který v průzkumech dlouhodobě čelil rekordně nízké podpoře potenciálních voličů. Stal se tak první hlavou francouzského státu za 5. republiky, která se vzdala pokusu o získání druhého mandátu.

Největším soupeřem Vallse, který je zástupcem liberálního křídla socialistů, je někdejší ministr hospodářství Arnaud Montebourg, představitel levicového tábora. Valls, který se počátkem prosince vzdal funkce, aby se mohl věnovat kampani, nad Montebourgem vede o zhruba 12 procentních bodů.

Kromě Vallse a Montebourga se střetnou ještě dva další socialisté - bývalí ministři školství Benoît Hamon a Vincent Peillon. Hamon podle průzkumů skončí zřejmě třetí, Peillon čtvrtý. O nominaci usilují také dva zástupci zelených stran (François de Rugy a Jean-Luc Bennahmias) a představitelka radikální levice a jediná žena mezi uchazeči, bývalá ministryně bytové výstavby Sylvia Pinelová.

Předvolební průzkumy však již dlouhodobě nedávají žádnému z předpokládaných kandidátů PS naději na postup z prvního kola prezidentské volby 23. dubna do závěrečného duelu. Do něho se 7. května podle průzkumů zřejmě dostane kandidát umírněné pravice François Fillon. Patrně se mu postaví šéfka krajní pravice Marine Le Penová.

reklama