Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí senátoři schválili nominaci Pompea do čela CIA

CIA
CIA
Foto: INT

Washington - Americký Senát v pondělí potvrdil v druhém termínu jasnou většinou nominaci Mikea Pompea do funkce ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Uvedla to dnes agentura Reuters. První páteční schvalování konzervativního republikána do čela mocné agentury zablokovala opozice.

Demokratičtí senátoři v pátek protestovali proti podle nich příliš rychlému potvrzování kandidátů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vzepřeli se zvlášť proti potvrzení Pompea do funkce ředitele CIA a požadovali, aby bylo na "prověření a diskusi" ohledně Pompeovy nominace vyčleněno více času. Někteří zákonodárci mají podle Reuters obavy, že Pompeo může rozšířit sledování osob a umožnit tvrdé metody při výsleších.

Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu hnutí Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval.

Pompeo se také vyjadřuje tvrdě vůči Rusku. Podle něj je zcela jasné, že se Rusko snažilo ovlivnit americké prezidentské volby. Moskva vtrhla na Ukrajinu a okupuje její území, ohrožuje Evropu a "nedělá nic", aby pomohla porazit hnutí Islámský stát, řekl Pompeo nedávno senátnímu výboru pro kontrolu zpravodajských služeb.

Témata:  CIA Senát USA

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 16:21

Opustil těhotnou? Leoš Mareš po náloži kritiky musel vysvětlovat, jak to bylo

Televizní dokument mapující život moderátora Leoše Mareše u příležitosti jeho padesátin vzbudil mezi televizními diváky velký ohlas. Kromě kladných hodnocení se však objevila i řada nejasností a spekulací. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.