Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzpoura wagnerovců odhalila dopady války na Rusko, řekl šéf CIA

CIA
CIA
Foto: INT

Šéf americké CIA William Burns v sobotu prohlásil, že červnová ozbrojená vzpoura wagnerovců v Rusku odhalila dopady války na Ukrajině na režim prezidenta Vladimira Putina. Burns také nedávno navštívil Ukrajinu a setkal se s jejím prezidentem.

"Je zarážející, že Prigožinovým činům předcházela kritika lživého odůvodnění invaze na Ukrajinu a ruského vojenského velení za způsob vedení války," řekl Burns na přednášce v Anglii podle Hlasu Ameriky.

Slova i činy šéfa wagnerovců budou ještě nějaký čas působit, míní vedoucí představitel CIA. Dopad probíhající války na ruskou společnost a Putinův režim je podle něj zřejmý. Burns zdůraznil, že Spojené státy americké se na rebelii nijak nepodílely.

Burns nedávno zavítal na Ukrajinu, informovala v sobotu CNN. Šlo o další z pravidelných návštěv, které započaly po začátku ruské invaze do sousední země na konci loňského února.

"Ředitel se setkal s protějšky z ukrajinských rozvěděk a prezidentem Volodymyrem Zelenským a zopakoval americký závazek ohledně sdílení informací s cílem pomoci Ukrajině se bránit ruské agresi," uvedl k tomu americký představitel.

Témata:  CIA Rusko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy