Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo se rozloučilo s bývalým prezidentem Herzogem

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - V Berlínském dómu se dnes konala smuteční bohoslužba za zesnulého exprezidenta spolkové republiky Romana Herzoga. Politici při obřadu vyzdvihli jeho snahy o smíření se zeměmi střední a východní Evropy nebo jeho podporu evropskému projektu.

"Skláníme se před prezidentem, jehož odkaz je pokladem pro naši zemi. A on sám byl darem pro tuto zemi. Skláníme se před Romanem Herzogem v hluboké vděčnosti," řekl německý prezident Joachim Gauck.

Herzog podle něj Německu dokázal dodávat odvahu jít novými cestami a nebát se reforem a změn. Gauck dále ocenil, že se Herzog jako politik nevyhýbal žádnému tématu a měl odvahu stát za svým přesvědčením. Připomněl jednu z jeho prvních zahraničních cest ve funkci, která směřovala do Varšavy.

Na tu vzpomněl i šéf Evropské rady Donald Tusk, podle něhož tehdy na účast německého prezidenta na akci u příležitosti 50. výročí varšavského povstání hledělo mnoho Poláků velmi skepticky. "On ale našel slova, která řadu skeptiků přesvědčila," poznamenal Tusk na smuteční ceremonii, které se účastnila také kancléřka Angela Merkelová.

Na Herzogovy snahy o smíření Německa se zeměmi východní a střední Evropy se vzpomínalo také nedávno u příležitosti 20. výročí podepsání česko-německé deklarace. Tehdejší německý prezident byl spolu s Václavem Havlem jedním z politiků, kteří pomohli vytvořit atmosféru, v níž bylo přijetí této zásadní deklarace možné.

Témata:  Německo Joachim Gauck Roman Herzog

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 9:04

Je to v rukou policie. Jaromír Soukup po posledním maléru řekl, co je smutné

Jaromír Soukup má zase co vysvětlovat. V úterý večer ho totiž na dálnici zastavila policejní hlídka a dala mu dýchnout. Nulu podle dostupných informací přístroj neukázal. Podnikatel se ohání výsledkem krevního vyšetření a je přesvědčen, že za vším stojí expartnerka Agáta Hanychová, se kterou vede spor ohledně péče o dceru Rozárku. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).