reklama

Někdejší vysoce postavený pracovník CIA se domnívá, že projev, který Trump v sobotu pronesl k jeho kolegům, byl „odporný“. Trump například prohlásil, že nikdo nemá vyšší mínění o amerických zpravodajských pracovnících než právě on. Jsou to podle něj zvláštní a úžasní lidé. „Tolik za vámi stojím," citovaly americké sdělovací prostředky jeden z řady jeho pochvalných výroků na adresu pracovníků CIA.

Podle bývalého pracovníka CIA však Trump využil svůj projev před pamětní zdí, na které jsou umístěny hvězdy představující jednotlivé agenty zabité v akci, k útoku na média, chlubení se svým inauguračním davem a vlastním intelektem.

Pracovníci agentury mu později tleskali vestoje – podle agenta to ale bylo prostě jen proto, že Trump přítomné vůbec nevyzval, aby si sedli. „Málem se mi chtělo brečet," přiznává Philip Mudd, který nyní působí jako protiteroristický analytik CNN. Jeho slova cituje list Huffington post. „Panuje tu rozhořčení, ale i takový pocit smutku. To nejsou jen hvězdy, jsou to lidé,“ uvedl Mudd k místu, kde prezident svou řeč pronesl.

„Máme prezidenta, který hovořil o tom, kolikrát byl na obálce časopisu Time v porovnání s fotbalisty. Mluvil o tom, kolik lidí se objevilo na jeho inauguraci. Mluvit o tom, kolik lidí v CIA si užilo jeho projev. Tak uctíváme lidi, kteří přišli o život,“ zlobí se bývalý agent.

Mudd dodal, že měl Trump raději mluvit o budoucnosti americké bezpečnosti a uctít ty, kteří obětovali svůj život službě USA. Mudd sám působil jako zástupce ředitele protiteroristického centra CIA. „Je to nechutné. Nevím, co jiného říct. Nemůžete tak jednat, pokud jste prezident,“ uvedl Mudd.

Není jediný, kdo se do prezidenta za jeho výstup pustil. V sobotu bývalý ředitel CIA John Brennan uvedl, že je „hluboce zarmoucen a rozhněván" Trumpovým „opovrženíhodným projevem, ve kterém sledoval jen vlastní prospěch“. Prezident by se podle jeho slov „měl stydět."

reklama