Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Majitelka Hitlerova rodiště odmítá vyvlastnění domu, pustila se do boje s úřady

Adolf Hitler a Josef Goebbels
Adolf Hitler a Josef Goebbels
Foto: National Archives

Vídeň - Bývalá majitelka Hitlerova rodného domu Gerlinda Pommerová nesouhlasí s vyvlastněním své budovy, o kterém v polovině prosince rozhodl rakouský parlament.

Pommerová si stěžuje u ústavního soudu, na jehož verdikt může čekat i pět měsíců, napsal dnes deník Kurier. K vyvlastnění vláda přistoupila, když se několikrát neúspěšně snažila přimět Pommerovou k prodeji nemovitosti. Politici ji chtějí nechat zbourat, aby nepřitahovala neonacisty.

Právní zástupce Pommerové uvedl, že nejsou naplněny obvyklé podmínky pro vyvlastnění. Kritizoval také, že stát odejmul celou nemovitost. "Bylo vyvlastněno mnohem víc než jen dům," tvrdí. Podle něj z celkem odňatých 1600 metrů čtverečních zabírá kontroverzní budova 500 metrů čtverečních. Zbytek podle něj připadá na garáž a parkovací plochy.

Obhájce věří, že u nejvyšší soudní instance uspějí. Pokud ne, naznačil, že se mohou obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Mluvčí ministerstva vnitra pouze řekl, že jde o věc, o které rozhodne soud. Mluvčí ústavního soudu prohlásil, že justice v krajním případě zneplatní zákon, kterým parlament rozhodl o vyvlastnění.

Vyvlastnění domu ze 17. století a odškodnění Pommerové vláda schválila loni v červenci. V prosinci pak parlament valnou většinou hlasů přijal pro tyto účely zvláštní zákon.

Témata:  Rakousko Adolf Hitler Vídeň

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 20:12

Izraelská armáda zaútočila na jemenské přístavní město

Jemenské přístavní město Hudajdá, které kontrolují povstalci, bylo v sobotu bombardováno. Místní ministerstvo zdravotnictví, které spravují Húsíové, hlásilo neurčitý počet obětí a zraněných. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy