Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakušané bojují proti CETA a TTIP, petici už podepsalo půl milionu lidí

Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství
Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství
Foto: Pixabay

Vídeň - Vládní sociální demokracii v Rakousku hrozí rozkol kvůli petici proti obchodním smlouvám mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA) a mezi unií a USA (TTIP). Podepsalo se pod ní již 562 tisíc občanů, musí tak být projednána v parlamentu.

Podpisy pod petici sbírali odpůrci smluv CETA a TTIP v rámci takzvaného volksbegehren, což je jedna ze tří forem přímé demokracie, které rakouská ústava umožňuje. Aby se peticí museli zákonodárci zabývat, musí se pod ni během týdne podepsat nejméně 100 tisíc voličů.

Během aktuální plebiscitní akce, která vyzývá parlament k přijetí zákona, který by zakazoval ratifikaci obchodních dohod EU s Kanadou a s USA, se podařilo získat podpisy téměř devíti procent všech oprávněných voličů. Zájem, který akce vyvolala, označili její organizátoři za "senzaci".

Že by zákonodárci přání účastníků petiční akce vyslyšeli a přijali zákon zakazující ratifikaci obchodních smluv, je podle rakouského tisku nepravděpodobné. Přesto je současná situace pro rakouskou vládu nepříjemná.

Zatímco kancléř Christian Kern smlouvu CETA podporuje, řada členů jeho sociální demokracie (SPÖ) ji odmítá. Jeden z poslanců SPÖ se dokonce aktivně účastnil sběru podpisů pod petici. Debata v parlamentu by tak podle rakouských médií mohla přinést rozkol v sociální demokracii. Teprve v pondělí se přitom vládní koalici sociálních demokratů a lidovců (ÖVP) podařilo zažehnat hrozící rozpad kabinetu a následné předčasné volby.

Témata:  Rakousko TTIP

Související

Aktuálně se děje

22. února 2026 19:03

Rozhodlo prodloužení. Zlato při návratu hráčů z NHL vydřeli Američané

Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy